ΝΕΟΛΑΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ ΑΡΤΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Mhows eimaste ligo fasistes??

5 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty Ζήτω η δημοκρατία!

Δημοσίευση  arta21 Δευ Νοε 23, 2009 7:26 am

ΖΗΤΩ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ! ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ! ΖΗΤΩ Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ! ΖΗΤΩ Ο ΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ! ΖΗΤΩ Η ΣΑΡΡΗ Ο ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΟΣ ΗΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ Ο ΨΙΝΑΚΗΣ Ο ΣΕΞΟΒΑΙΤΣΗΣ Ο ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ!!!!!

arta21

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty Μερικά πραγματα πονάνε...

Δημοσίευση  arta21 Δευ Νοε 23, 2009 7:28 am


arta21

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΤΑ

Δημοσίευση  SPARTAKOS Δευ Νοε 23, 2009 8:28 am

Αγαπητέ φιίλε αρτα21 θα ήταν καλύτερα να ασχοληθείς με κατι που σου ταιρίαζει όπως π.χ να παιξεις τα μήλα η ακόμα καλύτερα κρυφτο γιατί με τα αλλα αστα να πάνε.Ευτυχώς βέβαια υπάρχουν Έλληνες που αγαπουν την Ελλαδα που 'εχουν την σοβαρότητα το κουράγιο και την παλικαριά να δώσουν την μάχη με οποια μορφή και ας ειναι αυτη για τα συμφέροντα της πολύπαθης Ελλάδας μας.Γιατί με σένα φίλε μου αρτα21 το μόνο που μπορούμε να κάνουμε ειναι να σε πάρουμε απο το χεράκι και να πάμε ατα για γλυφιτζούρι στο λουνα παρκ .
Συγνώμη για την σκλήρη μου γλώσσα αλλα δεν μου αφήνεις αλλα περιθώρια και ενω σου δώσαμε το βήμα να πεις την γνώμη σου εσυ οχι μονο έδειξες οτι εισαι ανεπαρκής στο να δώσεις απαντήσεις στα θέματα που αναπτύχθηκαν στο forum μας αλλα και στοιχεία παλιμπαιδισμού.






''Σε οποίους με κατηγορούν η με περιγελούν, γιατί τους κεντρώ το Εθνικό τους αίσθημα και τους μιλώ αποκλειστικά,θα λέγω:Λοιπόν θέλετε να πεθάνει το Έθνος σας;Αν το θέλετε,πέστε το καθαρά,μην κρυβόσαστε''
ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ
SPARTAKOS
SPARTAKOS
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΡΤΑ

https://neosartas.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty Απάντηση προς SPARTAKOS

Δημοσίευση  arta21 Δευ Νοε 23, 2009 9:42 am

Δε νομίζω να ασχολείστε τόσο πολύ μαζί μου επειδή είμαι ανεπαρκής και δείχνω στοιχεία παλιμπαιδισμού. Οι αλήθειες πονάνε όπως έγραψα και πιο πάνω. Το να είσαι αποδεδειγμένα ρατσιστής, εθνικιστής και φασίστας (ειλικρινά δε ξέρω αν προσβάλεσαι με το συγκεκριμένο όρο) δε σου δίνει πολλα περιθώρια ανάπτυξης επιχειρημάτων αλλα σπασμοδικού τύπου ατάκες. Να σου θυμίσω οτι εγώ άνοιξα το θέμα αυτό (όπως και το άλλο με τους μετανάστες) και περίμενα απαντήσεις που ποτέ δε πήρα. Λίγο-πολύ περίμενα ότι οι γνώσεις σας θα είναι ανεπαρκείς αλλά απόψεις τύπου "οι ελεύθεροι σκοπευτές του πολυτεχνείου ήταν κομμάντος του εβραίου στρατηγου Γκαυαν μεταμφιεσμένοι σε έλληνες αστυνομικούς" δε σου κρύβω οτι με εξέπληξαν. Θα ηταν καλύτερο να αναλογιστείς που βρίσκεσαι και ποια συμφέροντα εξυπηρετείς.Σχετικά με τη μάχη που λες οτι δίνεται τώρα. Στηρίζεις ένα κόμμα το οποίο κατέχει τη πρώτη θέση στα ΜΜΕ. Είστε ένα κόμμα το οποίο δε προβάλλει τις θέσεις του αλλά πρόσωπα που "πουλάνε". Ας μη μιλήσω για τις σχέσεις με την ΕΕ. Είμαι σίγουρος ότι θα είσαι ελάχιστα ενημερωμένος σε σχέση με αυτό. Για ποια μαχη μιλάμε λοιπόν? Τους λόγους για τους οποίους θεωρείστε μια υπολογίσιμη δύναμη τους ανέφερα πιο πάνω. Πάντως αν θέλεις πιο "επαρκείς" απαντήσεις άνοιξε πιο "εξειδικευμένα" θέματα. Δε μπορώ να απαντάω επι παντώς επιστητού σε 7 άτομα μέσα απο ένα γενικό θέμα. Πάντως καλό θα ηταν έστω και για το "θεαθήναι" να έχετε την ίδια γραμμή σε ορισμένα θέματα. Σε προτρέπω εαν υπάρχει η δυνατότητα να βρείς την αρχική σελίδα της ΝΕ.Ο.Σ. προ 2ετίας τις 17 Νοεμβρίου και να τη συγκρίνεις με το τωρινό λίβελο. Αλλά τότε ηταν αρχή και έπρεπε να φορέσετε τη δημοκρατική μάσκα για να ψαρέψετε εκτός απο χρυσαυγίτες και διάφορα φασιστοειδή και κανενα νεοδημοκράτη-Δαπίτη.
Θα κάνω και ένα σχόλιο σε σχέση με αυτό που έγραψες με τους μετανάστες διότι δεν υπάρχει αρκετός χρόνος για τη συγγραφή πολλών άρθρων. Το ζήτημα δε είναι να δώσεις στους μετανάστες ένα κομμάτι ψώμι ή κάποιο απο τα 37 σπίτια σου (βλ. Καρατζαφέρης). Αυτά ειναι κινήσεις εντυπωσιασμού στους οποίους πρωτοπορείτε (βλ. το υπερπολυδιαφιμησμένο 1000000 στο ταμείο φτώχειας...). Λύση αποτελεί η αφομοίωση του ξένου εργατικού δυναμικού , η πλήρης εξίσωση των δικαιωμάτων των ξένων εργατών και ένα κράτος πρόνοιας που θα καλύπτει τις άμεσες ανάγκες αυτών των βασανισμένων ανθρώπων. Αυτό προυποθέτει κατάργηση του ελληνικού και κοινοτικού νομοθετικού πλαισίου, που αξιοποιεί τους μετανάστες για να χτυπήσει εργατικά και δημοκρατικά δικαιώματα, νομιμοποίηση των μεταναστών που ζουν και εργάζονται στην Ελλάδα, εγγραφή στα δημοτολόγια των παιδιών που γεννιούνται στην Ελλάδα, ειδική φροντίδα για την ισότιμη πρόσβαση των παιδιών όλων των μεταναστών στις δομές της δημόσιας δωρεάν εκπαίδευσης και την εκμάθηση της μητρικής γλώσσας και του πολιτισμού τους και σεβασμό των δικαιωμάτων των προσφύγων που καταπατούνται από το Δίκαιο της ΕΕ και της Ελλάδας.
Αυτά...πάλι τα μπουρδούκλωσα αλλά δεν υπάρχει αλλη λυση

arta21

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty Η ΑΤΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ

Δημοσίευση  SPARTAKOS Δευ Νοε 23, 2009 10:49 am

Φίλε αρτα21 αν δεν είσαι εσυ ανεπαρκής ποιος ειναι?,εχεις αναλογιστή τι γράφεις τοσο καιρο?.Σε μια συζήτηση με φίλου μου που έχει διαβάσει τις αναρτήσεις σου και αριστερών πεποιθήσεων μαλιστα μου είπε : "ΑΥΤΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΠΙΤΙΜΟ ΜΕΛΟΣ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΣΑΣ" αυτό τα λεει ολα.
Γράφεις για το πολυτεχείο και περιμένεις απαντηση απο την στιγμή που την έχεις δώσει μονο σου για μας?,γραφεις για τους λαθρομετανάστες και περιμένεις να σου απαντήσουμε? ενω σου απαντήσαμε σαράντα εννια φορές,γράφεις για φασισμό για εθνικισμό για ρατσισμό και περιμένεις ακομα να σου απαντήσουμε? απο την στιγμή που σου απαντήσαμε οχι μια φορα αλλα 1001,γραφεις για το ΕΔΕΣ και περιμένεις ακομα απάντηση?.

ΟΙ ΔΙΚΕ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?ΚΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΑ 7 ΑΤΟΜΑ?ΕΓΩ ΤΡΕΙΣ ΕΙΔΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ!!!!!!!

Φίλε αρτα21 τελίκα δεν είσαι μονο ανεπαρκής και παλιμπαιδιστής αλλα και απο αλλη χώρα και δεν γνωρίζεις τα ελληνικά καλα ώστε να συνεννοηθουμε.






''Σε οποίους με κατηγορούν η με περιγελούν, γιατί τους κεντρώ το Εθνικό τους αίσθημα και τους μιλώ αποκλειστικά,θα λέγω:Λοιπόν θέλετε να πεθάνει το Έθνος σας;Αν το θέλετε,πέστε το καθαρά,μην κρυβόσαστε''
ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την SPARTAKOS στις Δευ Νοε 23, 2009 3:48 pm, 1 φορά
SPARTAKOS
SPARTAKOS
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΡΤΑ

https://neosartas.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty Τελευταίο αρθρο. Καλύτερα να πάω να παίξω μήλα

Δημοσίευση  arta21 Δευ Νοε 23, 2009 11:17 am

Με 8 ορθογραφικά λάθη σε 5 σειρές δε θα μιλούσα για ελλήνικα και θα ντρεπόμουν να λέω ότι είμαι πατριώτης. Όσο για τις ερωτήσεις που κάνεις αν ρίξεις μια ματιά σε αυτά που έγραψα θα διαπιστώσεις οτι κάπου έχασες το δρόμο. Οι "αριστερές πεποιθήσεις" δε μου λένε τίποτα. Αριστερός μπορεί να δηλωσει ο καθένας. Απο ένα πασόκο μέχρι κάποιο μέλος του μαύρου κρίνου (αυτοαποκαλούμενοι αριστεροι εθνικιστές). Δε θα χάσω άλλο χρόνο απο τη ζωη μου για να ασχοληθώ μαζί σας. Συνεχίστε λοιπόν χέρι-χέρι με το Καρατζαφύρερ, το κεφάλαιο , την αστυνομία την ΕΕ κλπ. Πάντως διαβάστε και κανένα βιβλίο. Αυτο το λέω διότι στο χώρο σας κυριαρχεί η κληρονομική συνέχεια των πολιτικών πεποιθήσεων. Τρέμοντας μόνο και μόνο με την ιδέα ότι θα γίνω επίτιμο μέλος σας θα σας αφήσω στα σκοτάδια σας. Πάντως ωφείλετε να παραδεχτείτε ότι χωρίς εμένα απ'οτι κατάλαβα το blog θα ήταν ουσιαστικά ανενεργο. Τέλος πάντων. Εύχομαι στα επόμενα χρόνια τα μέλη σας να γίνουν πανω απο 10 και να βάλετε σα στόχο να πάρετε στο νομο Άρτας πάνω απο 2,5%. Αν θέλει κάποιος να πει κάτι συγκεκριμένο ίσως απαντήσω. Αλλες παπαρολογίες δε θα αντέξω.

arta21

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΓΡΑΦΕΙΣ

Δημοσίευση  SPARTAKOS Δευ Νοε 23, 2009 11:48 am

Ευχαριστώ πολυ που μου επισημαίνεις τα λάθη μου αλλα δουλεύω ταυτόχρονα και εχω και το μυαλό μου και εδώ.
Να είσαι σίγουρος οτι το ποσοστό του καπα.κουπα που ολο μειώνεται θα το ξεπεράσουμε Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΙΧΟΙ ΤΟΥ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕΡΙΑ,ΚΙΝΕΣ ΚΟΥΒΕΣ,ΑΛΒΑΝΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ,ξερεις ξεκινήσαμε μια χούφτα σαν κομμα και γίναμε χιλίαδες,μπηκαμε στην βουλή δεν εκμεταλλευτήκαμε τους εργαζόμενου τους λαθρομεταναστες για λίγα ψηφαλάκια εις βάρος μάλιστα της πατρίδας
.
Το τελευταίο βιβλίο που δίαβασα ήταν το "ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ 20.000.000 ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ" και φαντάζεσαι ποιανου ήταν!!!!!.







''Σε οποίους με κατηγορούν η με περιγελούν, γιατί τους κεντρώ το Εθνικό τους αίσθημα και τους μιλώ αποκλειστικά,θα λέγω:Λοιπόν θέλετε να πεθάνει το Έθνος σας;Αν το θέλετε,πέστε το καθαρά,μην κρυβόσαστε''
ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την SPARTAKOS στις Δευ Νοε 23, 2009 3:35 pm, 1 φορά
SPARTAKOS
SPARTAKOS
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΡΤΑ

https://neosartas.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΠΑΡΤΕ ΜΑΤΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ

Δημοσίευση  f7 Δευ Νοε 23, 2009 3:16 pm

Εγω φιλε δεν θα κρατησω τους τυπους οπως τα παιδια,για μενα εισαι ενας κολημενος και κοιμισμενος αν8ρωπος που δεν ξερεις που σου πανε τα τεσσερα,δεν ξερεις τι γραφεις και βγαινεις και απο πανω,μας εχεις φλομωσει στην μαλα...ια και στη χαζομαρα,για ποια αρθρα μιλας? εδω δεν ξερεις να ξεχωριζεις δυο γαϊδουριων αχυρα που τα μισα τα ανερεις απο μονο σου και τα αλλα ειναι οτι νανε,ηρθες να μας πεισ για κομμουνισμο ποιον κομμουνισμο ρε και αριστερες παπαριες αυτον που συνεργαστηκε με την Ν.Δ που βριζετε? του κ.κ.ε που ειναι το ποιο πλουσιο κομμα στην ευρωπη? του κ.κ.ε του γερμανο? αυτο που υπερασπίζεται το τειχος του αισχους?,αυτο που αρνειται να του ελεγξουν τα οικονομικα του γιατι αραγε?αυτο που κυκλοφορει με lexus Πόσο ΚΟΡΟΪΔΟ ΙΘΑΓΕΝΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΕΚΕΙ ΜΕ ΚΟΥΠΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ; αυτο ΠΟΥ ΣΤΙΣ 24/11/08 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΝΔ ΨΗΦΙΣΑΝ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΑΠΟΨΕΩΝ ΤΟΥ ΕΦΡΑΙΜ;αυτο που προασπίζεται το δικαίωμα της ελεύθερης γνώμης και έκφρασης και χρησιμοποιεί μπραβους(φουσκωτους) σε εκδήλωση οπως στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας αφιερωμένη στα 20 χρόνια από την πτώση του τείχους του Βερολίνου?,ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗΣ?,αυτο που εχει σαν προτυπο εναν ανθρωπο που σκοτωσε 20.000.000 ανθρωπους που ουτε η ναζιστικη μαλα...ια δεν καταφερε να φτασει αυτο τον αριθμο?.αυτο που πουλησε παραλιγο την μακεδονια μας?.Η με αυτο της κουκουλας?το συριζα, αυτο του σορος? αυτο των δηθεν καταπιεσμενων μειονοτήτων? αυτο του νεου πατριωτισμου? αυτο που ονομαζει τα σκοπια μακεδονια? κ.λ.π (γιατι βαριεμε πραγματικα να γραψω και αλλα και ειναι τοσα πολλα).Με αυτο το κομμα εισαι ε?????????????????????? να το χαιρεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!και αντε παιξε παραπερα που σε πηραμε και στα σοβαρα και πηγαινε πες αυτες τις παπαριες που πετας εδω μεσα σε κανενα αλλον γιατι εδω δεν περνανε.και κατι αλλο η διαφορα μας απο εσενα ξερεις ποια ειναι? ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΚΛΑΙΜΕ ΟΤΑΝ ΚΑΙΓΕΤΕ Η ΣΗΜΑΙΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ,ΚΛΑΙΜΕ ΟΤΑΝ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ,ΠΙΣΜΟΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΣΚΟΠΙΑΝΟΤΟΥΡΚΗ ΚΑΠΗΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ,ΠΙΣΜΟΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΠΑΤΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΜΑΣ,ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΙΜΟΣ ΥΠΝΟΣ,ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ,ΤΟΥ ΩΧ ΡΕ ΑΔΕΛΦΕ,ΤΟΥ ΦΡΑΠΕ,ΤΟΥ PLAYSTATION,TΗΣ ΨΕΥΤΟΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ,ΤΟΥ ΨΕΥΤΟΠΡΟΟΔΕΥΤΙΣΜΟΥ(ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ),ΤΗΣ ΨΕΥΤΟΜΑΓΚΙΑΣ





ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ


Έχει επεξεργασθεί από τον/την f7 στις Δευ Νοε 23, 2009 3:27 pm, 1 φορά
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΕΣΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημοσίευση  f7 Δευ Νοε 23, 2009 3:25 pm

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Kke Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Alekalexus Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Typokkegr Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Otekke
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΟΧΙ ΥΒΡΙΣΤΙΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ

Δημοσίευση  SPARTAKOS Δευ Νοε 23, 2009 4:04 pm

[color=red]Αγαπητέ συναγωνιστή F σε παρακαλώ πολύ μην ξανά χρησιμοποίησης υβριστικές λέξεις αλλη φόρα, θα αναγκάστω να διαγράψω το post σου.
Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΕΛΑΒΕ ΤΕΛΟΣ ΕΔΩ.[/ color]






''Σε οποίους με κατηγορούν η με περιγελούν, γιατί τους κεντρώ το Εθνικό τους αίσθημα και τους μιλώ αποκλειστικά,θα λέγω:Λοιπόν θέλετε να πεθάνει το Έθνος σας;Αν το θέλετε,πέστε το καθαρά,μην κρυβόσαστε''
ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ
SPARTAKOS
SPARTAKOS
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 47
Τόπος : ΑΡΤΑ

https://neosartas.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty όταν λείπει η γάτα χορεύουν τα ποντίκια

Δημοσίευση  arta21 Δευ Νοε 23, 2009 5:23 pm

1) Πριν είπα στον SPARTAKO οτι με τα ελληνικά του δε μπορεί να λέει οτι είναι πατριώτης. Για σένα τι να πω?
2) Πότε ακριβώς αναίρεσα αυτά που είπα? Μάλλον και εσύ μπερδεύτηκες...
3) Το μοντάζ στις φωτογραφίες είναι μια εύκολη,ξεπερασμένη και χαζή προβοκάτσια.
4) Το 89' συνεργάστηκε με τη νδ ο ενιαίος συνασπισμός. Κανένα στέλεχος του κκε δε συμμετειχε στη κυβέρνηση.Πάντως επισήμως απο το κκε εχει χαρακτηριστει ως λάθος αυτή τη συνεργασία. Ο αντικομμουνισμος χρωμα δε κοιτά. Συριζαιοι, εαακιτες, δεξιοι και ακροδεξιοι σ'αυτο το τομέα χέρι-χέρι πηγαίνετε όλοι
5) Δεν είμαι ούτε με το σύρριζα ούτε με τις κουκούλες.Αν θέλετε να κάνετε μια στοιχιωδώς σοβαρή κριτική μάθετε πρώτα να μη λαικίζετε και κοιτάξτε να δείτε τι εκπροσωπεί ο καθένας. Κατάλοιπο της χούντας είναι και ο λαικισμος...
6) Όσο γι'αυτό που είπες με τους μπράβους άρχισε να γελάει και το πληκτρολόγιο. Μάλλον δε γνωρίζεις πολύ καλά τι γίνεται στα ελληνικά πανεπιστήμια. Μπορώ να σου στείλω 10δες βίντεο που αποδεικνύουν το αντίθετο. Εσύ το πολυ-πολύ μπορεί να βρείς κανένα απο αυτά των 10" που λένε "τραμπούκοι της κνε..."
7) Είναι αλήθεια οτι σκοτώθηκαν πάνω απο 20000000 σοβιετικοί. Όχι ομως απο το μέγα στάλιν. Σκοτώθηκαν στη μάχη με τους ναζί για να μπορείς εσύ να γράφεις ελεύθερος ανιστόρητα κακογραμμένα άρθρα.
Cool Για τους φραπέδες τι να πω? Οταν εμείς αγώνιζομαστε καθε μερα και ολη μερα στους χωρους δουλειας, καταρτισης και σε ολοκληρη τη κοινωνια απεναντι στην αρχουσα ταξη και το κεφαλαιο εσυ κοιμασαι. Δε σε παρεξηγω μπορεί να έχεις το μυαλό σου αλλου. Στη στιγμη της αληθειας της μπουμπουκας, στο μπουμπουκο, στους σταυρους της Σαρρή , στο μποτοξ του ψινάκη, στη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση του Βαίτση ,στο εξαίρετο βιογραφικό του Βορίδη ,στα μαθήματα δημοκρατίας των πλεύριδων ή στο κάλεσμα χουντικών και χρυσαυγιτών απο το Καρατζαφέρη. Ετσι για να μη ξεχνιόμαστε...
9) Πάντως τώρα που το σκέφτομαι εαν ήταν στην εξουσία ο σύριζα ή οι κουκουλοφόροι ο Καρατζαφέρης θα έκανε και πάλι τα πάντα για να πιασει μία καρεκλίτσα.
10) Το τείχος του βερολίνου έπεσε για να υψωθουν ιμπεριαλιστικά τυχη σε όλο το κόσμο τα οποία ευθύνονται και για τη μαζική εισροη των μεταναστών τους οποίους απεχθάνεστε. Αλλά που να φτάσει το μυαλό σας τόσο μακριά. Δε σας νοιάζει ούτε πως ήρθαν ούτε πως θα φύγουν. Μονο να σας αδείσουν τη γωνιά.
11) Όταν κατα μέσο όρο οι έλεγχοι σε επιχειρήσεις είναι σπανιότατοι στη τυποεκδοτική τα "κοράκια" εμφανίζονται 3-4 φορές το μηνα .Στη τυποεκδοτική το 70% των εργαζομένων είναι μέλη του κόμματος και προφανώς εργάζονται αφιλοκερδώς.Αλλα εσεις αυτο το θέμα δε θα έπρεπε να το θείγετε. Μεχρι και καφετερια έχετε!!!! Τι άλλο θα δουμε???
12) Θέλω να δω τι θα κάνετε αν ο Καρατζαφέρης γυρίσει στη νδ. Μη μου απάντησετε σ'αυτό. Απλως ρωτήστε καποιους πρώην υποστηρικτές της πολιτικής άνοιξης. Για μένα αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο απο τη στιγμή που μαλλον ούτε απο σπόντα δε θα πιάσει υπουργική καρεκλίτσα ο πρόεδρος...

Καλό θα ηταν να διαγράψετε τις μονταρισμένες φωτογραφίες διότι πέρα απο τη χυδαιότητα αυτής της ενέργειας αποτελει έσχατη προσβολή και ενδειξη ελλειψης επιχειρματων (στο βιντεο με τον Καρατζαφερη γινεται κατι αναλογο αλλα αν θελετε μπορω να σας εξηγήσω τις διαφορές). Μπορείτε να κρατήσετε το συγκλονιστικό ντοκουμεντο της Αλεκας που βγαινει απο αυτοκίνητο που της εδωσε η βουλη.
Αυτα...
Ζητώ συγγνώμη για την αναίρεση μου σχετικά με το τέλος της συμμετοχης μου στο blog αλλα νομίζω οτι ο f7 λειτούργησε με τη λογική του ''όταν λείπει η γάτα χορεύουν τα ποντίκια...''

arta21

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Mhows eimaste ligo fasistes??

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 3:28 am

1) Ο ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟΣ ΜΕΤΡΙΈΤΑΙ ΣΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ
2) Διαβάστε περισσότερα http://www.pare-dose.net/blog/?p=245#ixzz0XXkhAVX5
* Απο τη παραπάνω λίστα ο μονος μη αποδεδειγμένος θάνατος είναι αυτός της Ηλένιας Ασημακοπούλου,ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ LINK Η ΕΤΣΙ ΤΟ ΑΝΑΒΑΣΕΣ?
3) Η ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΜΑ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΛΙΓΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΕΣ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΣ
4) ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ? ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΚΕ ΝΑΙ Η ΟΧΙ? ΤΙ ΜΑ ΛΕΣ ΓΙΑ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ
5) ΚΑΙ ΤΟΥ Κ.ΚΕ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ
6) ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΠΡΑΒΟΥΣ: Μπράβοι, λέει, απαγόρευσαν την είσοδο, πριν μερικές ημέρες, σε όσους ήθελαν να παρακολουθήσουν εκδήλωση στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας αφιερωμένη στα 20 χρόνια από την πτώση του τείχους του Βερολίνου. Οι «φουσκωτοί» δεν ανήκαν σε κάποια εξτρεμιστική εξωκοινοβουλευτική ομάδα, αλλά στο ΚΚΕ, σε ένα κόμμα δηλαδή κοινοβουλευτικό, που υποτίθεται πως προασπίζεται το δικαίωμα της ελεύθερης γνώμης και έκφρασης. Φαντάζομαι ότι το ίδιο δικαίωμα θα απαιτεί από τους άλλους να γίνεται σεβαστό για τα δικά του στελέχη.

Όσοι σκέφτηκαν ότι κάποια μεμονωμένα στελέχη του «κόμματος του λαού» κινήθηκαν και έδρασαν με υπερβάλλοντα ζήλο, κατάλαβαν αμέσως το λάθος τους, όταν άκουσαν λίγες ημέρες αργότερα τη γραμματέα του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, να υπερασπίζεται και να δικαιολογεί την ανέγερση του τείχους του Βερολίνου, δηλώνοντας μεταξύ των άλλων τα εξής: «Δεν είχε δικαίωμα ένας λαός, μια εξουσία εργατική ή η οποιαδήποτε κυβέρνηση να σεβαστεί τα σύνορά της και να υψώσει το τείχος μέσα στο έδαφός της; Σκεφθείτε αν μέσα στην Αθήνα είχαμε τρεις - τέσσερις δήμους που ανήκαν σ’ έναν στρατό κατοχής, θα ήταν ελεύθερα, μπες - βγες;»

Συμπέρασμα, που προκύπτει αβίαστα: Κάθε άλλο παρά μεμονωμένη ενέργεια η δράση αυτών των τραμπούκων. Σε κομματική ντιρεκτίβα υπάκουαν και φυσικά είναι πρόθυμοι να το επαναλάβουν για να υπερασπίσουν τις απόψεις και την ιδεολογία τους με τον μοναδικό αυτόν τρόπο που πολύ καλά γνωρίζουν και που τις πρακτικές του τις ένοιωσε στο πετσί της η μισή ανθρωπότητα για πάνω από 80 χρόνια, αλλά και ο λαός μας με τον πόλεμο που κήρυξαν οι συμμορίες τους εναντίον της πατρίδας μας, μετά την Κατοχή. Δεν είναι τυχαίο επίσης, ότι επέλεξαν ως χώρο δράσης τους αυτόν του πανεπιστημίου, όπου το ... άσυλο ιδεών, για το οποίο τόσο κόπτονται αυτοί και οι λοιποί ομοϊδεάτες τους, τους διασφάλιζε την ατιμωρησία για την παραβατική συμπεριφορά τους.

Οι αυταρχικές πρακτικές της Αριστεράς εκδηλώνονται πλέον στις μέρες μας με κάθε ευκαιρία. Είτε με τις τρομοκρατικές τυφλές επιθέσεις εναντίον της Αστυνομίας και άλλων κρατικών οργανισμών, είτε με τους τραμπουκισμούς στα πανεπιστήμια είτε με την αστυνομία της σκέψης στα ελεγχόμενα από αυτήν ΜΜΕ, το πρόσωπό της είναι πάντα το ίδιο: ανελεύθερο, δυσανεκτικό, απολυταρχικό, εγκληματικό. Και είναι πραγματικά κρίμα που αυτό το πρόσωπο βρίσκει ακόμη απήχηση σε ένα σημαντικό ποσοστό νέων ανθρώπων.

Αλήθεια, ασπαζόμενοι τη λογική του ΚΚΕ, δεν νομιμοποιούνται οι Έλληνες να υψώσουν τα δικά τους τείχη απέναντι στους «στρατούς κατοχής» των λαθρομεταναστών που έχουν κατακλύσει όλους τους δήμους και τα χωριά της πατρίδας μας;
του Γιάννη Κουριαννίδη
εκδότη του περιοδικού «Ενδοχώρα»
7) Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΨΥΧΑΣΘΕΝΗ ΠΑΤΕΡΟΥΛΗ.ΦΡΑΠΕΔΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ Κ.Κ.Ε ΘΑ ΘΕΛΩ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ(ΔΕΣ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡΗ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΑ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ).
9) Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ 4
10) ΕΣΥ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΥΧΗ ΟΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΓΕΡΜΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΕΙΧΟΣ ΤΟΥ ΑΙΣΧΟΣ ΓΙΑ ΚΟΥΜΟΜΟΥΝΙΣΤΙΚΕΣ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΙΑ(ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ¨) ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ.ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ?,ΠΟΣΟΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΑΘΡΟ-ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΜΟΙΠΩΣ 5 Η 10? ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΕΡΓΙΑ?ΘΑ ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ 5Η 10 Η ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΚΡΥΟ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑ.
11) ΤΣΑΜΠΑ ΧΡΗΜΑ....
Η λεηλασία συνεχίζεται!!!
Μας δουλεύουν χοντρά, μας νομίζουν αφελείς, μας περνάνε για άβουλα φοβισμένα ανθρωπάκια που τρέμουν μπροστά στους μηχανισμούς και στο κομματικό μένος του κκε, του ΠΑΜΕ και της ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗΣ.
Μήπως τελικά πρέπει να βγάλουμε κουπόνια και εμείς;;;
...οι επιχειρήσεις που έχει το ΚΚΕ είναι «εκδοτικές στον ιδεολογικό τομέα και μέσα ενημέρωσης για την προπαγάνδα.
Αυτές δεν είναι κερδοσκοπικές επιχειρήσεις.
Τις ταΐζεις, δε σε ταΐζουν».
ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ
Οι εργαζόμενοι του κλάδου να περάσουν στην αντεπίθεση. Έχουν να αντιμετωπίσουν τα συνδυασμένα πυρά της ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗΣ και του κκε που την στηρίζει. Το ένα τυπογραφείο κλείνει μετά το άλλο. Η ανεργία πλήττει τον κλάδο. Οι πρώτοι που πληρώνουν της κόκκινες μπίζνες της ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗΣ είναι οι εργαζόμενοι και τα μικρά τυπογραφεία.

Ταξική απάντηση χωρίς καθυστέρηση.
Να διασφαλιστεί για όλους το δικαίωμα στη σταθερή και πλήρη εργασία.
Στην Ελλάδα επιτρέπονται τα πάντα.
Το μόνο που δεν επιτρέπετε είναι να μιλάς και να γράφεις για τα οικονομικά συμφέροντα
και τις μπίζνες του κκε και της ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗΣ.
Πετάξτε έξω από την τυπογραφία τα κομματόσκυλα και τα τσιράκια τους.

Να ενημερωθούν όλοι οι εργαζόμενοι του κλάδου.
Κίνημα Τυπογράφων
Δύναμη αντίστασης, διεκδίκησης και πάλης
www.typografeio.blogspot.com
12) Για μένα αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο απο τη στιγμή που μαλλον ούτε απο σπόντα δε θα πιάσει υπουργική καρεκλίτσα ο πρόεδρος...
13) Η Παπαρήγα είχε πρώτη το i-phone και τώρα το lexus!!!
Κυριακή, 23 Νοεμβρίου 2008 12:27 πμ | χωρίς σχόλια
Γιατί ξαφνιαστήκατε όλη με το αυτοκίνητο που έχει η Αλέκα Παπαρήγα; Άνθρωπος δεν είναι και αυτή; Της το παρέχει το αυτοκίνητο η βουλή και έχει την δυνατότητα να το πάρει. Το Lexus είναι υβριδικό και τελευταίας τεχνολογίας. Κάνει κοντά στα 75.000 ευρώ. Αυτό επέλεξε η γραμματέας του κόμματος. Περιμένατε κάτι καλύτερο από την πολιτικό μας; Εδώ πριν λίγο διάστημα είχε το i-phone πολύ πριν έρθει στην Ελλάδα! Είναι μπροστά η...

Παπαρήγα αλλά μην μας το παίζουν οι πολιτικοί ότι όλα είναι για τον λαό. Ας έπαιρνε ένα πιο φθηνό αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις της. Πήρε ότι και οι καπιταλιστές της Ν.Δ και του ΠΑΣΟΚ. Το καινουριο πολυτελές αυτοκίνητο.

Tags: εργατοπατερες, κκε, παπαρηγα Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 38020020
13) ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΦΕΝΕΤΕ ΤΑ ΠΕΡΝΑΣ ΣΤΟ ΝΤΟΥΚΟΥ
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty Ο ΜΥΘΟΣ ΤΗΣ...ΗΛΕΝΙΑΣ

Δημοσίευση  ΜΟΛΟΣΣΟΣ Τρι Νοε 24, 2009 3:35 am


Για τα μάτια της μοντέλας έκλαψαν πολλά ματάκια, αλλά έκλαψε και ο εμπνευστής της απάτης με 8 μήνες φυλακή, πόσες ακόμη Ηλένιες δεν έχουμε ανακαλύψει;

Με τα τόσα ψέματα που κυκλοφόρησαν και κυκλοφορούν οι κομμουνιστες ψευτοεπαναστάτες γύρω από το "Πολυτεχνείο", κοντεύει να χάσει την αίγλη της η Ηλένια Ασημακοπούλου, το "ωραιότερο" ψέμα της περιπτώσεως.

Η "θλιβερή" ιστορία της Ηλένιας -για όσους δεν την ξέρουν ή δεν την θυμούνται- έχει έτσι: Την πρώτη επέτειο του "Πολυτεχνείου", το 1974. ανάμεσα στα λουλούδια και τις φωτογραφίες υπαρκτών και ανύπαρκτων "νεκρών" (σύγχρονων και παλαιότερων, μια και είχαν βάλει φωτογραφίες σκοτωμένων του 1944, του 1950 κλπ) που γέμισαν το πολυπαθές κτίριο, τις μάντρες, τις αυλές και τα κάγκελα του, ήταν και το σκίτσο μιας ωραιότατης κοπέλας. Δίπλα του, στο ίδιο κάγκελο -που έμεινε στην "ιστορία" σαν της Ηλένιας το κάγκελο"- υπήρχε ένα σημείωμα με τα εξής δακρύβρεχτα: "Την λένε Ηλένια Ασημακοπούλου. Είναι το κορίτσι μου. Χάθηκε το βράδυ της σφαγής. Κανένας δεν την ξανάδε. Πήγα σπίτι της αλλά έχουν χαθεί και οι γονείς της. Όποιος ξέρει για το μαρτυρικό τέλος της ας με πληροφορήσει.

Το "δράμα" το πήραν οι εφημερίδες, μία από αυτές δε - η "Αυγή"- έγραψε κατά λέξη, τα εξής κάτω από το σπαραξικάρδιο τίτλο: ΤΙ ΑΠΟΓΙΝΕ Η ΗΛΕΝΙΑ ΜΟΥ; Η ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΕΝΟΣ ΑΓΟΡΙΟΥ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΟΛΟΦΟΝΗΜΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΟΥ και τον υπότιτλο: "Ηλένια Ασημακοπούλου. Χτυπήθηκε στις 17 Νοέμβρη στη Στουρνάρη οπό σφαίρα. Τι απόγινε", λέει:

Το σκίτσο της μικρής κοπέλας με το τραγικό ερώτημα κρεμόταν από τα κλαδιά της ελίτσας που φυτεύτηκε στο χώρο του Πολυτεχνείου. Αργότερα τοποθετήθηκε κι αλλού, κι αλλού, ανάμεσα στα λουλούδια. Με το ίδιο πάντα ερώτημα "Τι απόγινες". Ολότελα τυχαία χθες βρεθήκαμε δίπλα σε ένα αγόρι κι από εκεί ξεκινάει μια ακόμα τραγωδία όπως την αφηγείται το ίδιο:

"Ήμασταν μαζί με την Ηλένια μέσα στο Πολυτεχνείο. Μετά την εισβολή, βγήκαμε δίπλα δίπλα οπό την έξοδο της Στουρνάρη. Ένας οπλισμένος τη σημάδεψε εν ψυχρώ και οι σφαίρες τη βρήκαν στην πλάτη. Ακούμπησε πάνω μου βγάζοντας αίμα από το στόμα κι έπειτα έπεσε. Με συλλάμβανε και στην Ασφάλεια μου πήραν το πουλόβερ μου που ήταν κόκκινο από το αίμα της. Δεν τους μίλησα καθόλου για την Ηλένια, για να την προφυλάξω, αν ζούσε... Όταν με άφησαν, το Φλεβάρη του '74. πήγα στο Χαλάνδρι όπου έμενε με την οικογένεια της. Μα οι γονείς της με τον μικρότερο αδερφό της είχαν εξαφανιστεί και στο σπίτι έμεναν άγνωστοι. Όσο κι αν ρώτησα δεν ήξεραν τίποτα. Ούτε κι από το σχολείο της. το Κολέγιο Αγ. Παρασκευής, έβγαλα άκρη. Ίσως οι γονείς της φοβήθηκαν για το δεύτερο παιδί τους κι εξαφανίστηκαν. Όλα αυτά δεν τα κατέθεσα στον κ. Τσεβά. γιατί φοβόμουν." Ο νεαρός σπουδαστής εγκατέλειψε αυτές τις μέρες τα μαθήματα του, τοποθέτησε, όπου νόμιζε καλύτερα στο χώρο του Πολυτεχνείου, ένα σκίτσο της φτιαγμένο πριν το γεγονότα, προσθέτοντας την αγωνία του: "Τι απόγινε:". Το όνομα του νέου είναι Γιάννης Ηλιόπουλος της Ηλεκτρονικής Σχολής".

Σε λίγο όμως αποκαλύφθηκε πως το σκίτσο της "δολοφονημένης" Ηλένιας -στο οποίο τόσοι φοιτητές και τόσες φοιτήτριες γονυπέτησαν δακρυσμένοι- ήταν παρμένο από διαφήμιση σαμπουάν της αγγλικής εταιρίας "ΜΠΡΕΚ" και είχε δημοσιευθεί σε πολλά περιοδικά και στην αγγλική έκδοση του τριμηνιαίου "Βογκ" (το σκίτσο της διαφημίσεως -είναι "παστέλ"- το φιλοτέχνησε ο Άγγλος ζωγράφος Νίκολας Ήγκον και ως μοντέλο ποζάρησε η Νεοζηλανδή Νάνσυ Κρίντλαντ. γνωστό και πανάκριβο φωτομοντέλο, που από ηλικίας 4 χρονών ζει στο Λονδίνο). Μετά τη διαπίστωση της απάτης, πανικόβλητοι οι διοργανωτές του πανηγυριού έσπευσαν να παραπέμψουν σε δίκη τον Ηλιόπουλο -από το όνομα του φαίνεται "γέννησε" την Ηλένια-ο οποίος καταδικάστηκε (άρον- άρον στις 18/2/75) σε φυλάκιση οκτώ μηνών. Πάντως, μπορεί να καταδικάστηκε και όλοι οι κουλτουριαραίοι να έριξαν σ' αυτόν όλες τις κατάρες του "απάνω κόσμου", αλλά εκείνος είχε κερδίσει: Το όνομα της Ηλένιας εκφωνήθηκε πρώτο στον πίνακα των νεκρών και σε αυτήν , κατατέθηκαν τα περισσότερα στεφάνια, με πρώτο και καλύτερο εκείνο της Ιωάννας Τσάτσου -συζύγου του τότε Προέδρου της Δημοκρατίας- η οποία μάλιστα, γονάτισε μπροστά, στο σκίτσο και δάκρυσε. Ο πανίσχυρος, δε. τότε Καραμανλής, ζήτησε φωτογραφία του σκίτσου.

Η περίπτωση, όμως. έχει και ένα δίδαγμα. Και στο θέμα αυτό την "πλήρωσε" ένα απλό ανθρωπάκι, ενώ ολόκληρα χρόνια τώρα οι βιαστές της μνήμης του Έθνους -με τους ψιθύρους και τις "διαβεβαιώσεις" τους νια "εκατόμβες" κλπ- κλονίζουν την εμπιστοσύνη του Λαού στη Δικαιοσύνη και με τα ολέθρια ψέματα τους. αναμοχλεύουν πάθη και μίση. χωρίς να πάθουν τίποτα. Οι ίδιοι, μάλιστα, κάθε φορά "παράγοντες" με υποκρισία -αφού ξέρουν ποια είναι η αλήθεια!- μετέχουν στις παραπλανητικές τελετές, θεατρινίζουν και κάνουν το κάθε τι για "να τους πιάσει ο φακός" και να φιγουράρουν "θλιμμένοι προσκυνητές" στις εφημερίδες και την τηλεόραση. Και φτάσαμε σε σημείο να πάει "εν σώματι" η Βουλή, πριν από λίγα χρόνια, εκεί και να αφιερώσει ο αλήστου μνήμης Παπασπύρου τη συνεδρίαση "σε εκείνους που θυσίασαν ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΧΩΡΟ τη ζωή τους", χωρίς να τον "τσιμπήσει" ο Εισαγγελέας για τη βάναυση προσβολή της Δικαιοσύνης που διάπραττε. αφού εκείνος -καθώς και οι άλλοι που τον συνόδευαν- γνώριζε ότι το δικαστήριο είχε δεχτεί πως κανένας δεν είχε σκοτωθεί στο πολυτεχνείο.



Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 75936-%C3%B7%C3%B9%C3%B1%C3%9F%C3%B2%20%C3%B4%C3%9F%C3%B4%C3%AB%C3%AF%202
ΜΟΛΟΣΣΟΣ
ΜΟΛΟΣΣΟΣ
Μoderateur
Μoderateur

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2009
Τόπος : ΑΡΤΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΟΙ ΑΘΕΑΤΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ. 17 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1973.

Δημοσίευση  ΜΟΛΟΣΣΟΣ Τρι Νοε 24, 2009 4:09 am

Τη νύχτα στις 14 Νοεμβρίου 1973, ο ισραηλινός στρατηγός Μωσέ Νταγιάν έφθασε στην Αθήνα.
Εγκαταστάθηκε στο σπίτι του γαμπρού του Δημ. Ιωαννίδη , του γιατρού Αλαζράκη .
Από εκεί έστειλε μήνυμα στον Ιωαννίδη να είναι έτοιμος : «η ώρα έφθασε . Όλα είναι έτοιμα».
Την επομένη 15 Νοεμβρίου , το γιώτ «Απόλλων» , ιδιοκτησίας της εταιρίας ΟΤC , η οποία τότε ήταν ιδιοκτησίας της CIA , έφθασε στον Πειραιά .
Το γιώτ πριν τη μετατροπή του , ήταν μονάδα του βρετανικού πολεμικού ναυτικού .
Ήταν εξοπλισμένο με πανίσχυρο ασύρματο , τέλεια εργαστήρια και αναρίθμητους φακέλους .
Είκοσι κομάντος συμπλήρωναν το ειδικό πλήρωμα του σκάφους .
Από τον Πειραιά έπλευσε προς τα ανοιχτά του Σουνίου , όπου και περίμενε ανενόχλητο.
Στο μεταξύ έκαναν τις ανάλογες επαφές τους , κυρίως με το στρατηγό Νταγιάν
, ο οποίος ήταν σε συνεχή επαφή με Έλληνες πολίτες για την υπόθεση του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ.
Η κύρια επαφή Νταγιάν , εκτός από τον Ιωαννίδη - Αραπάκη -Μπονάνο , ήταν με τον Γιάγκο Πεσματζόγλου ,ο οποίος τότε ήταν μέλος της Λέσχης Μπίλντεμπεργκ για την Ελλάδα.
Είχε αναλάβει το πολιτικό σκέλος της εξέγερσης του Πολυτεχνείου.
Ήταν ο ενδιάμεσος μεταξύ των επί κεφαλής των φοιτητών ,του Στρατηγού Νταγιάν και της Λέσχης Μπίλντεμπεργκ.
Ο Πεσματζόγλου είχε άμεση επαφή , κυρίως με τρία πρόσωπα , από τους φοιτητές της εξέγερσης :Η μία είναι σήμερα {1993} αρχηγός αριστερού κόμματος και οι άλλοι δυο στελέχη και βουλευτές της αξιωματικής αντιπολίτευσης.
Με την ελπίδα και την ευχή , πως θα βγουν και θα καταγγείλουν δημόσια τα γεγονότα εκείνης της νύχτας από την πλευρά τους όπως εκείνοι τα έζησαν , υπόσχομαι , αν δεν μιλήσουν οι ίδιοι , να δημοσιεύσω στο επόμενο βιβλίο μου τα ονόματα τους ...;.
Τα χαράματα της 16 Νοεμβρίου , έφθασαν χίλιοι κομάντος από τις Βρυξέλλες , με εντολή να συμμετάσχουν στην εξέγερση του πολυτεχνείου.
Όλοι μεταφέρθηκαν από τη βάση του ελληνικού στη γεωγραφική υπηρεσία Στρατού στο πεδίο του Άρεως .
Τους μοιράστηκαν Ελληνικές στρατιωτικές και αστυνομικές στολές και περίμεναν διαταγή να επέμβουν.
Εκτός από όπλα , είχαν στην κατοχή τους ασύρματο , συγχρονισμένο με εκείνον του γιωτ «Απόλλων» , απ΄ όπου και περίμεναν την διαταγή για επέμβαση ...;..
Ο στρατιωτικός που είχε αναλάβει την εποπτεία όλων των ανδρών , ήταν ο υποστράτηγος Χουήζερ του ΝΑΤΟ , αλλά και έμπιστος της τριμερούς Επιτροπής .
Την νύχτα της 16ης Νοεμβρίου , οι κομάντος του ΝΑΤΟ διατάχθηκαν από τον υποστράτηγο Χουήβερ , να ακροβολιστούν στο Πεδίο του Άρεως και να περιμένουν διαταγές ..
Οι είκοσι κομάντος που περίμεναν στο γιωτ, διατάχθηκαν να πάνε με λέμβους στη στεριά , να καταλάβουν το σπίτι του Γεωργίου Παπαδόπουλου , να κόψουν τα τηλεφωνά του και να απαγορεύσουν στο δικτάτορα κάθε επαφή με τον έξω κόσμο.
Να συνεννοηθούν μετά με τους Έλληνες «συναδέλφους» τους και να περιμένουν διαταγή για να αποχωρίσουν.
Όταν νύχτωσε οι κομάντος έφθασαν στην ακτή και από εκεί με στρατιωτικά τζιπ κατευθύνθηκαν προς το σπίτι του δικτάτορα Παπαδόπουλου.
Οι άλλοι έφυγαν «κατά ομάδες» από τη Γεωγραφική Υπηρεσία ΚΑΙ ΑΚΡΟΒΟΛΙΣΤΗΚΑΝ στο πεδίο του Άρεως .
Αργότερα , όταν το τανκ έσπασε την πόρτα του πολυτεχνείου , οι κομάντος βρίσκονταν ήδη μέσα.
Στις εφιαλτικές στιγμές που ακολούθησαν , οι Νατοϊκοί κομάντος χτυπούσαν αδιάκριτα.
Σκότωσαν , έσφαξαν έσπασαν ωμοπλάτες και όταν πια ο «εχθρός» είχε νικηθεί ένα στρατιωτικό σφύριγμα του επικεφαλής τους επανέφερε στην τάξη.
Ανασυντάχθηκαν , και όπως είχαν έρθει , έφυγαν αθόρυβα.
Σε μια ώρα απογειώνονταν από τη βάση του Ελληνικού , με προορισμό τις Βρυξέλλες .
Χίλια δολάρια μπόνους πήρε ο καθένας , για εκείνη τη βραδιά ...;
Το ίδιο έγινε και με τους είκοσι .
Διατάχθηκαν να επιστρέψουν στο γιωτ .
Ξημερώματα στις 18 Νοεμβρίου 1973 , το γιωτ «Απόλλων» έπλεε ανοιχτά , με προορισμό τη Βαρκελώνη ..
Ο Στρατηγός Νταγιάν αφού ενέκρινε τον κατάλογο των νέων Υπουργών , τακτοποίησε και άλλες μικρές λεπτομέρειες , και αναχώρησε αθόρυβα για το Ισραήλ, όπως είχε έρθει ...;..



ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΙ ΕΝΤΟΛΟΔΟΤΕΣ.
ΑΘ. ΣΤΡΙΓΑΣ...

ΑΛΛΟ ΈΝΑ ΚΕΙΜΕΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΙΤΙΑ ΤΩΝ ΕΞΕΓΕΡΣΕΩΝ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ . ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΣΕΙ ΤΟ ΒΥΣΣΙΝΟ .

Ένα κομβικό σημείο αποτελεί ο πόλεμος του Γιομ Κιπούρ, όταν στις 6 Οκτωβρίου 1973 οι αιγυπτιακές δυνάμεις αντεπιτέθηκαν για την ανακατάληψη της χερσονήσου του Σινά. Οι ΗΠΑ είχαν ζητήσει από την κυβέρνηση Παπαδόπουλου την άδεια να χρησιμοποιήσουν το στρατιωτικό αεροδρόμιο της Ελευσίνας για τον στρατιωτικό ανεφοδιασμό του Ισραήλ. «Η άρνηση που δέχτηκαν ήταν ευγενική, διότι δεν ήταν συμβατή με τους σκοπούς του ΝΑΤΟ».

Από το Γιομ Κιπούρ στον Αττίλα

Για να παρακολουθήσουμε την υπόθεση εργασίας που έχει προταθεί να τεκμηριώσουμε, θα πρέπει πρώτα-πρώτα να ξεφύγουμε από κάθε υποψία περί «συνωμοτικών θεωριών». Το ότι μπορεί να υπήρξε σύμπτωση των συμφερόντων του Ισραήλ και της Αμερικής για την Κύπρο στην Ανατολική Μεσόγειο, κατά τη συγκυρία 1973-74 ή και προηγούμενα, αυτό δεν σημαίνει ότι προϋπήρξε κάποια συνδυασμένη ή/και προσχεδιασμένη ενέργεια εκ μέρους κάποιου «εβραϊκού λόμπι» στην Αμερική υπό την «καθοδήγηση του Κίσινγκερ», ο οποίος και ενορχήστρωσε - κρατήστε την αναπνοή σας - την εξέγερση του Πολυτεχνείου με τους «προβοκάτορες της Νομικής», την πτώση του Παπαδόπουλου και την άνοδο του ψυχοπαθή Ιωαννίδη στην εξουσία, το πραξικόπημα ενάντια στο Μακάριο και τέλος τις δύο τουρκικές προελάσεις στο νησί, με αποκλειστικό στόχο την ασφάλεια του Ισραήλ. Σ’ αυτό το σημείο, η συμβολή του Βαγγέλη Κουφουδάκη στη συζήτηση είναι κάτι παραπάνω από διαφωτιστική.

Ο Κουφουδάκης έχει ουσιαστικά υποστηρίξει ότι στην κρίση του 1974 ο Κίσινγκερ δεν έκανε τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο από το να εφαρμόσει με μαεστρία τα πλάνα του Άτσεσον, τα οποία και γνώριζε πάρα πολύ καλά. Ο Άτσεσον είχε προτείνει στην Ελλάδα του Γεωργίου Παπανδρέου να «κινηθεί» για την ανατροπή του Μακάριου και την εφαρμογή της «ένωσης», ενώ η Τουρκία θα «επέμβαινε» να κατοχύρωνε τη δική της βάση(εις) στο νησί, η οποία και θα έπρεπε να διαπραγματευτεί. Ένας από τους λόγους για τους οποίους η ελληνική μεραρχία υποτίθεται ότι είχε πάει στο νησί, ήταν και η εφαρμογή των αμερικανικών σχεδίων μέσω της ανατροπής του Μακάριου, άσχετα αν η μεραρχία ως τέτοια, εφόσον στο νησί, θα μπορούσε να εμπεδώσει μια de facto κυριαρχία της ελληνικής πλευράς δημιουργώντας «τετελεσμένα επί του εδάφους». Το 1974 τα πράγματα δεν συνέβησαν ακριβώς έτσι, αλλά το ουσιαστικό είχε επιτευχθεί. Ο ελληνο-τουρκικός πόλεμος αποφεύχθηκε, η Κύπρος πέρασε υπό τον αμυντικό σχεδιασμό της Τουρκίας και του Ισραήλ και το «νομικό» θέμα της τουρκικής εισβολής και κατοχής εκκρεμεί στον ΟΗΕ και, τώρα πλέον, στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Και πάλι, οι συμπτώσεις της ιστορίας υπήρξαν τέτοιες που έκαναν τα συμφέροντα του Ισραήλ να συμπέσουν με αυτά της υπερδύναμης κατά τη διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου.

Η αλήθεια είναι ότι ένας από τους πιο βασικούς στόχους της εξωτερικής πολιτικής της Αμερικής κατά τη διάρκεια του Ψυχρού Πολέμου ήταν η άμυνα και η ασφάλεια του Ισραήλ. Η αλήθεια επίσης είναι ότι τόσο την κρίση του Γιομ Κιπούρ, όσο και αυτήν της Κύπρου τις διαχειρίστηκε ο Κίσινγκερ με τη διπλή του ιδιότητα ως Εθνικός Σύμβουλος Ασφάλειας και ως Υπουργός Εξωτερικών. Κανένας ποτέ μέχρι σήμερα στην ιστορία της Αμερικανικής πολιτικής δεν κατείχε και τα δύο αυτά ανώτατα αξιώματα ταυτόχρονα. Επίσης, η ποιοτική διαφορά μεταξύ του πολέμου των έξι ημερών του 1967 και του Γιομ Κιπούρ είναι ότι στη δεύτερη περίπτωση το Ισραήλ πραγματικά κινδύνευσε, ειδικά τις πρώτες μέρες, να καταρρεύσει. Το πιο αξιοσημείωτο είναι ότι τον Οκτώβριο του 1973 τόσο η Ελλάδα όσο και ο Μακάριος και η Αγγλία αρνήθηκαν να παράσχουν την όποια βοήθεια στο Ισραήλ και στους Αμερικάνους τα πρώτα κρίσιμα εικοσιτετράωρα της αιφνιδιαστικής επίθεσης των Αράβων. Χαρακτηριστικά, η Αγγλία αρνήθηκε να παραχωρήσει στην Αμερική τις βάσεις της στην Κύπρο για οποιαδήποτε παροχή διευκόλυνσης στην άμυνα του Ισραήλ. Η Τουρκία, λόγω εμπλοκής της Σοβιετικής Ένωσης στη σύγκρουση, επίσης αρνήθηκε να βοηθήσει ανοιχτά τους Αμερικανούς και το Ισραήλ. Ποια λοιπόν μπορούσε να ήταν η λύση ώστε παρόμοιες καταστάσεις στο μέλλον να μπορούν αποφευχθούν;

Αυτό που θα μπορούσε ίσως κάποιος, έστω και διστακτικά, να ονομάσει «δόγμα Κίσινγκερ για την Ανατολική Μεσόγειο» δεν είναι παρά το ξεδίπλωμα ενός πολύ λογικού σχήματος, το οποίο υπαγορεύει διχοτομική/ΝΑΤΟϊκή λύση στη Κύπρο με βάση τα σχέδια Άτσεσον, προκειμένου να αποφευχθεί το ενδεχόμενο εχθρικής στάσης της κυπριακής κυβέρνησης ενόψει καταστάσεων εκτάκτου ανάγκης στη Μέση Ανατολή και υπό τον έλεγχο της Σοβιετικής Ένωσης. Ακόμα, για λόγους που αναφέραμε προηγούμενα, μία ισχυρή κεντρική κυβέρνηση στην Κύπρο υπό τον Μακάριο δεν συνέφερε ούτε στο Ισραήλ ούτε στην Αμερική το 1974. Πιστεύουμε ότι το πράσινο φως στη Τουρκία να εισβάλει τον Ιούλιο του 1974 δόθηκε υπό το φως αυτής της στρατηγικής εκτίμησης. Με αυτόν το τρόπο, οι σχέσεις Ισραήλ-Τουρκίας αναζωογονούνταν, ενώ οι σχέσεις Ελλάδας, από τη μια μεριά, και Ισραήλ-Αμερικής από την άλλη θα συνέχιζαν την κατηφορική τους πορεία. Ταυτόχρονα, το Ισραήλ και η Αμερική θα είχαν την ευχέρεια να εντάξουν ολοσχερώς τη Κύπρο στο δικό τους σύστημα άμυνας, ένα σύστημα στο οποίο η Τουρκία συμμετέχει επίσημα πλέον από το 1996, την εποχή που παγιοποιήθηκε και δημόσια ο ισραηλινο-τουρκικός άξονας στην Ανατολική Μεσόγειο.

Αλλά πώς εξασφαλίστηκε η ουδετερότητα της Σοβιετικής Ένωσης το καλοκαίρι του 1974; Σ’ αυτό το ερώτημα δεν μπορούμε να απαντήσουμε, εφόσον δεν έχουμε πρόσβαση στα πρακτικά της συζήτησης μεταξύ Γκρομίκο και Κίσινγκερ τον Ιούνιο του 1974. Αυτό που γνωρίζουμε είναι ότι η Σοβιετική Ένωση έτρεφε ανοιχτή αντιπάθεια προς την ελληνική χούντα και ότι από το 1967-68 και μετά, με δημόσιες παρεμβάσεις, άρχισε να εκδηλώνει συμπάθεια προς τη τουρκοκυπριακή κοινότητα και να την αποκαλεί ως ισότιμη συνομιλήτρια του Μακάριου.

Γιατί όμως να μην υποθέσουμε ότι Γκρομίκο και Κίσινγκερ, τον Ιούνη του 1974, δεν συζήτησαν διόλου το θέμα της Κύπρου; Αμφότεροι γνώριζαν τις προθέσεις του Ιωαννίδη και των Τούρκων, οι οποίοι και προετοίμαζαν απόβαση στο νησί τουλάχιστον από το Φεβρουάριο του 1974. Αμυντικοί αναλυτές έχουν δικαιολογημένα υποστηρίξει ότι συντονισμένη απόβαση σε νησί (πρώτη φυσική ζώνη άμυνας η θάλασσα) με συμμετοχή και των τριών όπλων (αεροπορία, ναυτικό, στρατός ξηράς και ειδικών σωμάτων) απαιτεί προετοιμασία και συγκέντρωση δυνάμεων τουλάχιστον 6-7 μηνών. Η αλήθεια είναι ότι ο Κίσινγκερ είχε εκτιμήσει τη στρατηγική αξία της Κύπρου στο ψυχρο-πολεμικό παιγνίδι και στην άμυνα και ασφάλεια του Ισραήλ πολύ πριν το 1973-74. Σ’ ένα από τα πρώτα του βιβλία, «Πυρηνικά Όπλα και Εξωτερική Πολιτική», γραμμένο το 1957, ο Κίσινγκερ έγραφε: «Στο ορατό μέλλον θα πρέπει να είμαστε ικανοί να υπολογίζουμε στην Οκινάουα ή τις Φιλιππίνες ως περιοχές εφόδου για την ανατολική Ασία, στην Κύπρο ή τη Λιβύη ως περιοχές εφόδου για τη Μέση Ανατολή, και στην Αγγλία ως βάση εφόδου για την Ευρώπη. Και αν η πολιτική μας είναι σε θέση να βλέπει μακριά, τότε θα πρέπει να είμαστε σε θέση ως Αμερική να δημιουργήσουμε άλλες φιλικές περιοχές και ζώνες κοντά στα σημεία εύφλεξης».
Ο Κίσινγκερ σίγουρα έλεγε περισσότερες αλήθειες ως ακαδημαϊκός παρά ως πολιτικός συγγραφέας.
politis-news.com

Τριανταπέντε χρόνια μετά την Κυπριακή Τραγωδία, καιρός είναι να αναφερθούμε στην «ισραηλινή διασύνδεση». Μας τη θύμισε το βιβλίο «Cyprus- A modern History» του William Mallinson,(έκδοση 2005), που μού έστειλε σήμερα, ο παλαίμαχος δημοσιογράφος Ηλίας Δημητρακόπουλος, από την Ουάσιγκτον."Το αμερικανικό ενδιαφέρον για τη ασφάλεια του Ισραήλ –γράφει ο Μάλινσον- ανάγεται από την εποχή του Ψυχρού Πολέμου, καθώς η Σοβιετική Ένωση εξόπλιζε τους εχθρούς του Ισραήλ και ο αδέσμευτος Ντομ Μίντοφ στη Μάλτα έδιωχνε τις βρετανικές βάσεις από το νησί. Τότε (Ιανουάριος 1973) η στρατιωτική χούντα της Αθήνας υπέγραφε την περίφημη συμφωνία για παροχή λιμενικών διευκολύνσεων για τον 6ο Αμερικανικό Στόλο.

Ήταν τότε που διαβεβαίωνε η χούντα για την παραδοσιακή φιλία με τις ΗΠΑ, παρ’ όλο που αρνιόταν να αναγνωρίσει το Ισραήλ. Όπως υποστηρίζει ο Μάλισον «η Ελλάδα ουδέποτε αναγνώρισε πλήρως το Ισραήλ». Γράφει λοιπόν ο Μάλινσον: «Η Κύπρος, είχε αποκτήσει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις ΗΠΑ, λόγω της σημασίας που παίζει στην άμυνα του Ισραήλ. Το ίδιο ενδιαφέρον όσο η τουρκο-ισραηλινή στρατιωτική συνεργασία. Ο Κίσινγκερ είχε ξεκινήσει την προσπάθεια για την απομάκρυνση του Μακαρίου και την εγκατάσταση στην Λευκωσία μια φιλική στο ΝΑΤΟ και τις ΗΠΑ κυβέρνηση. Είτε αν η φιλική προς τις ΗΠΑ κυβέρνηση των Αθηνών πετύχαινε την ένωση με την Κύπρο, είτε μια τουρκική εισβολή στην Κύπρο εξασφάλιζε αρκετά εδάφη ώστε να εξασφαλισθούν οι εγκαταστάσεις που απαιτούνται για την προστασία του Ισραήλ. Όλα αυτά βρίσκονταν σε απόλυτη συμφωνία με την ταυτισμένη με τα ισραηλινά συμφέροντα και τις τουρκικές βλέψεις, στρατηγική του Κίσινγκερ. Έτσι έφερνε την Κύπρο στο προσκήνιο της Μέσης Ανατολής. Η κατάσταση είναι η ίδια σήμερα. Ο πρώην πρωθυπουργός Κ. Μητσοτάκης συμφωνεί πως «οι ΗΠΑ επιθυμούν η Κύπρος να παίξει ρόλο στην ισραηλινή άμυνα». Ο δημοσιογράφος Ηλίας Δημητρακόπουλος επίσης υποστηρίζει πως «η Κύπρος είναι σημαντική για την άμυνα του Ισραήλ».

Ένα κομβικό σημείο αποτελεί ο πόλεμος του Γιομ Κιπούρ, όταν στις 6 Οκτωβρίου 1973 οι αιγυπτιακές δυνάμεις αντεπιτέθηκαν για την ανακατάληψη της χερσονήσου του Σινά. Οι ΗΠΑ είχαν ζητήσει από την κυβέρνηση Παπαδόπουλου την άδεια να χρησιμοποιήσουν το στρατιωτικό αεροδρόμιο της Ελευσίνας για τον στρατιωτικό ανεφοδιασμό του Ισραήλ. «Η άρνηση που δέχτηκαν ήταν ευγενική, διότι δεν ήταν συμβατή με τους σκοπούς του ΝΑΤΟ». Παρόλο που κι άλλες ευρωπαϊκές χώρες είχαν αρνηθεί τότε διευκολύνσεις στον ανεφοδιασμό του Ισραήλ με πολεμοφόδια, η εγγύτητα της Ελλάδας με το Ισραήλ μετρούσε, ιδιαίτερα μετά την άρνηση του Έντουαρντ Χηθ να επιτρέψει την χρησιμοποίηση των βρετανικών βάσεων στην Κύπρο. Ο Κίσινγκερ κόντεψε να πάθει αποπληξία. Και τον μεν Χηθ δεν ήταν εύκολο να ανατρέψουν οι Αμερικανοί, αλλά τον Παπαδόπουλο… Είχαν έτοιμο τον διάδοχό του. Τον Ιωαννίδη, και πρωθυπουργό με θητεία στις ΗΠΑ, τον Ανδρουτσόπουλο.
styx.gr

Read more: http://infognomonpolitics.blogspot.com/2009/07/blog-post_7231.html#ixzz0Xm2hUPt9

Μοσέ Νταγιάν

Ο Μοσέ Νταγιάν (εβραϊκά: משה דיין‎, αγγλικά: Moshe Dayan, 20 Μαΐου 1915−16 Οκτωβρίου 1981) ήταν Ισραηλινός στρατιωτικός και πολιτικός.
Γεννήθηκε και μεγάλωσε στο κιμπούτς Ντεγκάνια Αλέφ, ένα από τα πρώτα κιμπούτς του Ισραήλ.
Το 1941, πολεμώντας με τις αγγλικές δυνάμεις στο Λίβανο, τραυματίστηκε σοβαρά όταν μία σφαίρα χτύπησε τα κιάλια που χρησιμοποιούσε εκείνη τη στιγμή. Λόγω των εκτεταμένων τραυμάτων που υπέστη από τα θραύσματα του γυαλιού και λόγω της καθυστέρησης μέχρι να μεταφερθεί για νοσηλεία, έχασε το αριστερό του ματι. Επείδη δεν ήταν δυνατό να τοποθετηθεί ένα γυάλινο υποκατάστατο, ο Νταγιάν φορούσε ένα χαρακτηριστικό μαύρο κάλυμμα για όλη την υπόλοιπη ζώη του.
Το 1948, κατά τη διάρκεια του πολέμου της Ανεξαρτησίας ήταν ο ανώτερος διοικητής του ισραηλινού στρατού. Το 1956 ήταν αρχηγός του Επιτελείου Στρατού στην εκστρατεία του Σινά. Στη συνέχεια ασχολήθηκε και με την πολιτική. Το 1967 ως Υπουργός Άμυνας σχεδίασε και πέτυχε τη νίκη του Ισραήλ κατά των Αράβων στον Πόλεμο των Έξι Ημερών.
Μετά τον πόλεμο του Γιομ Κιπούρ, ο Νταγιάν αποσύρθηκε για ένα σύντομο διάστημα από την πολτική σκηνή. Το 1977 αποχώρησε από το Εργατικό Κόμμα και προσχώρησε στο κόμμα του Μεναχέμ Μπέγκιν για να λάβει μέρος στην κυβέρνηση ως Υπουργός Εξωτερικών. Με την ιδιότητα αυτή συνέβαλε στην υπογραφή της ειρηνευτικής συμφωνίας με την Αίγυπτο.
Πέθανε το 1981 από καρδιακή προσβολή. Το Τελέμ, το κόμμα που είχε ιδρύσει, είχε κερδίσει δύο έδρες στις βουλευτικές εκλογές της 30ης Ιουνίου 1981.
ΑΠΟ ΤΗ ΒΙΚΙΠΑΙΔΕΙΑMhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 7290950_114817241675
ΜΟΛΟΣΣΟΣ
ΜΟΛΟΣΣΟΣ
Μoderateur
Μoderateur

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2009
Τόπος : ΑΡΤΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΞΕΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΟΥΛΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΙΒΗΡΙΑΣ.....

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 5:28 am



ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ



ΘΕΣ ΚΙ ΑΛΛΟ? ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΟΝΑΝΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Mhows eimaste ligo fasistes??

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 5:33 am

f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΝ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΟΣΜΙΑ .

Δημοσίευση  ΜΟΛΟΣΣΟΣ Τρι Νοε 24, 2009 5:45 am

Φίλε f7 μην πορώνεσαι . Ανάρτησε ότι θέλεις αλλά δεν θέλω προστριβές . Ωφείλουμε όλοι να αφυπνήσουμε τους Έλληνες , διότι Έλληνες είναι και οι πλανεμένοι και ρομαντικοί αδερφοί μας που πιστεύουν ακόμα και σήμερα στον κομμουνισμό και τον σοσιαλισμό .
ΜΟΛΟΣΣΟΣ
ΜΟΛΟΣΣΟΣ
Μoderateur
Μoderateur

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 19/11/2009
Τόπος : ΑΡΤΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΟ ΦΑΣΙΣΤΑΣ?

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 6:03 am

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΦΑΣΙΣΤΑ ΑΡΤΑ21 ΑΝ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ 3 ΦΟΡΟΥΜ, ΠΕΡΙΜΕΝΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΧΙ ΠΑΠΑΡΙΕΣ,ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΚΟΜΑ ΟΛΟ ΣΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!Α ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΑΡΑΝΤΑ ΕΝΝΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ Κ.Κ.Ε ΣΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΔΩΡΟ ΕΚΠΛΗΞΗ ΑΥΡΙΟ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΛΕΣ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΕΣ ΘΑ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΙΛΑΣ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΣ? ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ? Ε? Ε? Ε??????????????.
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΦΙΛΕ ΜΟΛΛΟΣΕ

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 6:10 am

ΣΥΓΝΩΜΗ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΜΟΛΛΟΣΕ ΚΑΙ ΣΠΑΡΤΑΚΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΕΛΕΟΣ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΛΗΘΕΙΕΣ,ΟΧΙ ΑΥΤΟΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΙΣΟΣ,ΒΕΒΑΙΑ Ο ΛΑΟΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΦΕΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΛΕΩ ΕΓΩ.
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΠΑΡΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 6:29 am

* Η επιχειρηματική δραστηριότητα του Κομμουνιστικού Κόμματος Ελλάδας αρχίζει από τη Μεταπολίτευση και συνεχίζεται με περιόδους ύφεσης και εξάρσεων
Ποιες είναι οι κόκκινες μπίζνες
Η μεγάλη εκτυπωτική μονάδα, τα ακίνητα, οι επιχορηγήσεις, οι θρυλούμενες σχέσεις του κ. Π. Γερμανού με τον Περισσό και ο καβγάς με το ΠαΣοΚ και τον ΛΑΟΣ
ΓΡ. ΤΖΙΟΒΑΡΑΣ - Ν. ΧΑΣΑΠΟΠΟΥΛΟΣ | Κυριακή 20 Ιουλίου 2008

Πολλοί θεωρούν ότι το ΚΚΕ είναι το πλουσιότερο κόμμα στην Ελλάδα. Τα έσοδά του προέρχονται όχι μόνο από εισφορές μελών και φίλων και την κρατική επιχορήγηση αλλά και από επιχειρήσεις και ακίνητα. Την ίδια στιγμή το ΚΚΕ αρνείται επίμονα κάθε έλεγχο στα οικονομικά του, διά στόματος της ίδιας της Γενικής Γραμματέως της Κεντρικής Επιτροπής κυρίας Αλέκας Παπαρήγα, η οποία επιμένει ότι το ΚΚΕ είναι υπόλογο μόνο στον λαό. «Το ΚΚΕ πρέπει να αποδεχθεί το σύστημα μέσα στο οποίο λειτουργεί ή να πάει στο βουνό να κάνει εκεί την επανάσταση» ήταν η σκληρή απάντηση του προέδρου του ΠαΣοΚ κ. Γ. Παπανδρέου.

Επιχειρηματικές δραστηριότητες προβλέπονται στο καταστατικό του με το άρθρο 45, τις οποίες εδώ και δεκαετίες ασκεί το ΚΚΕ, πλην όμως αποτελούσαν ταμπού καθ' όλη τη Μεταπολίτευση. Η υπόθεση όμως της προ διετίας εξαγοράς της αλυσίδας «Γερμανός» από την Cosmote, καθώς και οι θρυλούμενες σχέσεις του ιδιοκτήτη της αλυσίδας κ. Π. Γερμανού με τον Περισσό, πυροδότησε μεγάλο καβγά στις σχέσεις του ΚΚΕ με το ΠαΣοΚ και τον ΛΑΟΣ. Μάλιστα η ηγεσία του ΚΚΕ ανέσυρε από το ιδεολογικό του οπλοστάσιο της μετεμφυλιακής περιόδου συνθήματα όπως «δηλώσεις μετανοίας» και «στρατοδικεία», αντί να απαντήσει για την ταμπακέρα, όπως ζητά το ΠαΣοΚ.


Το ΚΚΕ ακολούθησε από νωρίς τον δρόμο προς τις μπίζνες, κρατώντας ταυτοχρόνως ψηλά τα «εικονίσματα» του κομμουνισμού και το λάβαρο της επανάστασης για την αλλαγή της κοινωνίας. Σε αντίθεση με τα μεγάλα κόμματα, τα οποία αν και λαμβάνουν τη «μερίδα του λέοντος» από τις επιχορηγήσεις του κρατικού προϋπολογισμού και από άλλες «άδηλες πηγές» είναι καταχρεωμένα, το ΚΚΕ δεν αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα.

«Το ΚΚΕ αντλεί τα οικονομικά του από τις συνδρομές των μελών, των φίλων και των οπαδών του και από την οικονομική ενίσχυση των εργαζομένων» αναφέρει επισήμως ο Περισσός. Καλές είναι οι εισφορές, οι πωλήσεις του «Ριζοσπάστη» πόρτα πόρτα και στα φανάρια, οι συχνές οικονομικές εξορμήσεις, τα κουπόνια, οι μισθοί των βουλευτών και των ευρωβουλευτών που κατατίθενται εξ ολοκλήρου στο κόμμα. Ακόμη καλύτερες και αποδοτικότερες όμως φαίνεται πως είναι οι επιχειρήσεις που ελέγχει το ΚΚΕ και του προσφέρουν κέρδη και οικονομική ανεξαρτησία, για την οποία δηλώνει υπερήφανο. Ή, όπως είπε και η κυρία Παπαρήγα, αν ερχόταν ένας επιχειρηματίας και πρόσφερε 100.000 ευρώ στο κόμμα, θα τα έπαιρνε, αρκεί να μη ζητούσε ανταλλάγματα...

* Η αρχή από τη Μεταπολίτευση

Το κόμμα όχι μόνο παραδέχεται επισήμως ότι ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα αλλά, όπως αναφέρουν στελέχη του, θα συνεχίσει να ασκεί, για να προασπίζεται, όπως σημειώνει, καλύτερα τα λαϊκά συμφέροντα: «Μακάρι να μπορούσαμε να είχαμε δίκτυο επιχειρήσεων που να μπορείς όχι να βγάλεις λεφτά, όχι να γίνεις πλουτοκρατία, αλλά να μην αναγκάζεσαι να κάνεις κάθε χρόνο οικονομική εξόρμηση» δήλωσε πρόσφατα η κυρία Αλέκα Παπαρήγα.

Πιστό ίσως στη ρήση του Λένιν ότι «οι καπιταλιστές θα μας πουλήσουν το σχοινί με το οποίο θα τους κρεμάσουμε» το ΚΚΕ άρχισε τις μπίζνες μετά τη νομιμοποίησή του κατά τη Μεταπολίτευση. Ιδρυσε επιχειρήσεις, όπως το ταξιδιωτικό γραφείο Lev Tours που διοργάνωνε επισκέψεις στις χώρες του ανατολικού μπλοκ, με κάποια βιβλιοπωλεία όπως η Σύγχρονη Εποχή η οποία τελευταία έχει ανανεωθεί. Στην ευρύτερη «επιχειρηματική» επιρροή του φαίνεται ότι ενέπιπταν και οι εμπορικές ανταλλαγές με τις χώρες του ανατολικού μπλοκ.

Οι επιχειρήσεις αυτές λειτουργούσαν εν ονόματι μελών του κόμματος, αλλά μετά τη δεύτερη διάσπαση του ΚΚΕ το 1991 σημειώθηκε σοβαρή οικονομική σύγχυση. Ορισμένες επιχειρήσεις περιήλθαν στην ιδιοκτησία στελεχών που αποχώρησαν. Υπήρξαν τότε επώνυμες καταγγελίες, σύμφωνα με τις οποίες εγκαταλείφθηκαν στην τύχη τους μικρομέτοχοι σε χρεωμένες επιχειρήσεις οι οποίοι προσπαθούσαν χωρίς καμία κομματική βοήθεια να επιβιώσουν οικονομικά. Η περίφημη Lev Tours λέγεται ότι «πέρασε στο άλλο στρατόπεδο» αφού ο ιδιοκτήτης της αποχώρησε από το ΚΚΕ.

* Το «θαύμα» της Τυποεκδοτικής

Οι επιχειρηματικές δραστηριότητες του κόμματος εκτοξεύθηκαν ωστόσο με τη γνωστή Τυποεκδοτική, την εταιρεία που ιδρύθηκε πριν από 27 χρόνια στον Περισσό, στο περίφημο «Σπίτι του Λαού» όπως αποκαλείται το μεγαλοπρεπές ιδιόκτητο κτίριο στο οποίο εδρεύει το κόμμα. Αποκλειστικός σκοπός της επιχείρησης ήταν αρχικώς η έκδοση του «Ριζοσπάστη», της επίσημης εφημερίδας του ΚΚΕ, καθώς και των υπόλοιπων κομματικών εντύπων.

Στην πορεία του χρόνου εξελίχθηκε σε μία από τις μεγαλύτερες εκτυπωτικές επιχειρήσεις της Ελλάδας, εξοπλισμένη με υπερσύγχρονα εκτυπωτικά μηχανήματα. Το φθινόπωρο του 2001 αποφασίστηκε η ριζική αλλαγή προσανατολισμού της επιχείρησης. Τότε, όπως λέγεται, σε διευρυμένη σύσκεψη στον Περισσό με τη συμμετοχή και επιχειρηματιών του ιδιωτικού τομέα οι οποίοι διατηρούσαν στο παρελθόν ισχυρούς δεσμούς με το κόμμα, προτάθηκε να μετατραπεί η επιχείρηση σε οικονομικό αιμοδότη ολόκληρου του κόμματος και εν συνεχεία αν ήταν εφικτό να εισαχθεί και στο Χρηματιστήριο.

Η ηγεσία του Περισσού μελέτησε την πρόταση και την απεδέχθη, με εξαίρεση ένα σημείο της: την εισαγωγή της ανώνυμης εταιρείας στο Χρηματιστήριο. Αυτό, όπως αναφέρουν πληροφορίες, θεωρήθηκε απαράδεκτο για μία επιχείρηση του ΚΚΕ το οποίο άλλωστε δεν είχε ποτέ πρόθεση να μοιράσει μέρισμα αλλά να εξεύρει άλλη μία πηγή χρηματοδότησής του.

Το εγχείρημα πέτυχε και δύο χρόνια αργότερα τα οικονομικά της εταιρείας άρχισαν να πηγαίνουν από το καλό στο καλύτερο. Το 2006 αξιοποίησε πλήρως τον αναπτυξιακό νόμο που ψήφισε η κυβέρνηση της ΝΔ και εισέπραξε ενίσχυση ενός εκατ. ευρώ με την αιτιολογία ότι έτσι θα αναβαθμίσει την ποιότητα των προϊόντων της. Ορισμένες πληροφορίες από τραπεζικούς κύκλους υποστήριζαν εκείνη την εποχή ότι η υπαγωγή της Τυποεκδοτικής στον αναπτυξιακό νόμο έγινε με εξαιρετική ευκολία από τα υπουργεία Οικονομίας και Ανάπτυξης.

Επενδύοντας περίπου 6 εκατ. ευρώ η Τυποεκδοτική μετεγκαταστάθηκε στο Κρυονέρι Αττικής σε μια έκταση 18 στρεμμάτων, αφήνοντας τα υπόγεια του Περισσού στα οποία είχαν προκληθεί σοβαρές ζημιές από τις πλημμύρες του 1994.

Χρειάστηκε τότε να της ανατεθεί η εκτύπωση του «Χρυσού Οδηγού» από τον ΟΤΕ για να μπορέσει να ανακάμψει. Ακολουθώντας τους κανόνες του ανταγωνισμού όπως θα έκανε κάθε ιδιωτική επιχείρηση που σέβεται τον εαυτό της η Τυποεκδοτική κέρδιζε συνεχώς πελάτες, αναλαμβάνοντας εκτυπώσεις εντύπων από όλο το ιδεολογικό φάσμα. Οπως λέγεται μάλιστα στις περυσινές βουλευτικές εκλογές ανέλαβε την εκτύπωση φυλλαδίων υποψηφίων βουλευτών από όλους τους χώρους και οι υπεύθυνοι της επιχείρησης ένιωσαν ευτυχείς που όσοι πολιτεύονταν με τον ΣΥΡΙΖΑ δεν προσέφυγαν στις υπηρεσίες τους.

Οι επιχειρήσεις όμως - ακόμη και οι κομμουνιστικές - ανήκουν τυπικά σε κάποια πρόσωπα. Δεν μπορεί, σύμφωνα με τον νόμο, το ΚΚΕ να εμφανίζεται ιδιοκτήτης και της Τυποεκδοτικής. Τα πρόσωπα αυτά δεν είναι όποια κι όποια. Πρόκειται για ανώτερα «κόκκινα» στελέχη, τα οποία έχουν υπογράψει επαρκείς (νομικά) δηλώσεις ότι εκπροσωπούν το κόμμα για να αποφευχθούν προβλήματα ανάλογα με εκείνα που ανέκυψαν το 1991. Οποιος συνταξιοδοτηθεί, αποπεμφθεί ή αποστρατευθεί δεν μπορεί να «πάρει» μαζί του την επιχείρηση. Πρόκειται για έμπιστα στελέχη που ανήκουν στην πανίσχυρη Οικονομική Επιτροπή η οποία διατηρεί όλα τα στοιχεία σαν επτασφράγιστο μυστικό, αποκλείοντας οποιαδήποτε «διαρροή» εκτός των αδύτων του Περισσού, γεγονός που έχει «μυθοποιήσει» την όλη υπόθεση των οικονομικών δραστηριοτήτων του ΚΚΕ.

* Η «Μπουμπουλίνας» και τα ακίνητα

Η οικονομική ενίσχυση που εισέπραξε μέσω του αναπτυξιακού νόμου η Τυποεκδοτική δεν είναι η μόνη περίπτωση κατά την οποία το ΚΚΕ δέχθηκε αρωγή από κυβέρνηση της ΝΔ. Το 1992 επί κυβερνήσεως Κ. Μητσοτάκη το υπουργείο Πολιτισμού αγόρασε από το ΚΚΕ το ιστορικό κτίριο της οδού Μπουμπουλίνας.

Το κτίριο, γνωστό ως «κολαστήριο της Ασφάλειας», περιήλθε στο κόμμα μετά τη Μεταπολίτευση για συμβολικούς λόγους επειδή πολλά μέλη του βασανίστηκαν εκεί μέσα. Ουδείς γνωρίζει το ποσό που καταβλήθηκε. Λίγα χρόνια αργότερα ο συμβολισμός ξεπεράστηκε και το κόμμα αποφάσισε να το πωλήσει για να στεγαστεί το υπουργείο Πολιτισμού. Αγνωστο παραμένει ακόμη το ποσό της πώλησης.

Ο Περισσός αξιοποιεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ακίνητη περιουσία του. Επιχειρηματίας που νοικιάζει χώρο ιδιοκτησίας του κόμματος όταν πριν από λίγους μήνες ζήτησε να γίνει μεταβίβαση της επιχείρησης που λειτουργούσε κλήθηκε να πληρώσει «αέρα» 100.000 ευρώ προκειμένου να ολοκληρωθεί η συναλλαγή όπως επιβάλλουν οι νόμοι της αγοράς. Και όταν έκπληκτος ρώτησε πώς θα καταβάλει το αιτούμενο ποσό, του ειπώθηκε «θα λάβεις αντίστοιχα κομματικά κουπόνια».

Το μεγαλύτερο μέρος των ακινήτων που διαχειρίζεται το ΚΚΕ προέρχεται από μέλη του κόμματος που κληροδοτούσαν την περιουσία τους όπως έπραξε και ο ιστορικός ηγέτης του κατά τη μεταπολιτευτική περίοδο αείμνηστος Χαρ. Φλωράκης, ο οποίος «έγραψε» στο κόμμα το σπίτι του στο Χαλάνδρι.

Το θέμα των κληρονομιών όμως διαθέτει και «παγίδες». Σύμφωνα με πληροφορίες, συνέβη το εξής απρόοπτο: μέλος του ΚΚΕ απεβίωσε στα τέλη της δεκαετίας του '90 και είχε στην κατοχή του τέσσερα διαμερίσματα και καταστήματα σε λαϊκές συνοικίες της Αθήνας. Το κόμμα τα διεκδίκησε, αλλά οι κληρονόμοι του επιχείρησαν να οικειοποιηθούν την περιουσία η οποία δεν τους ανήκε. Ακολούθησε μακροχρόνιος δικαστικός αγώνας. Ανάλογα δικαστικά προβλήματα ανέκυψαν και στην Πάτρα.

* Εξοδα με το σταγονόμετρο

Σε ορισμένες περιπτώσεις κληρονόμοι ηγετικών στελεχών είχαν διεκδικήσει την περιουσία που άφησαν οι πρόγονοί τους στο κόμμα προκαλώντας προστριβές οι οποίες λύθηκαν ή λύνονται με δικαστικό τρόπο. Τέτοια όμως προβλήματα φαίνεται ότι περιορίστηκαν τα τελευταία χρόνια, αφού οι τυπικοί ιδιοκτήτες των ακινήτων δεσμεύονται με ιδιωτικά συμφωνητικά ώστε να προστατεύεται η περιουσία του κόμματος από απρόβλεπτες καταστάσεις.

«Νοικοκυρεμένες» δουλειές, θα έλεγε κανείς, όπως «νοικοκυρεμένος» είναι και ο τρόπος που διαβιούν οι βουλευτές και οι ευρωβουλευτές του ΚΚΕ, που είναι οι μοναδικοί από όλα τα πολιτικά κόμματα των οποίων οι μηνιαίες απολαβές πάνε κατευθείαν στο κομματικό ταμείο, από το οποίο λαμβάνουν οι ίδιοι μισθό ανάλογο με αυτόν των απλών εργαζομένων. Ακόμη και τα βουλευτικά τους αυτοκίνητα βρίσκονται στη διάθεση του κόμματος. Το ΚΚΕ αποζημιώνει όσα στελέχη του έχουν καταμερισθεί να είναι στη διάθεση του κόμματος, χωρίς άλλη επαγγελματική υποχρέωση για όσο διάστημα ισχύει το καθήκον αυτό, με χαμηλό μισθό και χωρίς... υπερωρίες. Οι τοπικές οργανώσεις καλύπτουν μόνες τους τα έξοδά τους με ένα μέρος των εισφορών των φίλων και μελών.

Τα στελέχη του εξάλλου είναι πολύ προσεκτικά στα έξοδά τους, με χαρακτηριστική την περίπτωση της κυρίας Παπαρήγα, η οποία είναι ίσως η μοναδική πολιτικός η οποία περιμένει απόδειξη όταν παραγγέλλει στο καφενείο της Βουλής τον εσπρέσο της (αξίας 0,80 ευρώ) ή όταν αγοράζει τα αγαπημένα της περιοδικά με σταυρόλεξα. Επιπλέον το ΚΚΕ, που αρνείται να εφαρμόσει τη νομοθεσία για την απαγόρευση της ανάρτησης κατά την προεκλογική περίοδο πανό και αφισών, στις εκδηλώσεις που οργανώνει δεν διαθέτει χλιδάτα περίπτερα όπως τα άλλα κόμματα, δεν πληρώνει για τη μετακίνηση των ετεροδημοτών και τα προεκλογικά του σποτ «φτιάχνονται» από μέλη του κόμματος.

Πού πάνε συνεπώς όλα αυτά τα λεφτά που κερδίζει το κόμμα από την επιχειρηματική του δραστηριότητα και από την κρατική επιχορήγηση; Απάντηση δεν δίνεται επισήμως, αφού ο Περισσός αρνείται τον οικονομικό έλεγχο και το μόνο που αναφέρει είναι ότι «ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα για να γίνεται πιο καλή και ισχυρή η δράση του για τα λαϊκά συμφέροντα». Πέραν τούτου ουδέν.

Το ΚΚΕ εξάλλου είναι μαζί με τον ΛΑΟΣ τα μοναδικά κόμματα στο Κοινοβούλιο που διαθέτουν δική τους εφημερίδα, δικό τους τηλεοπτικό σταθμό (τον 902) και δικό τους ραδιόφωνο. Ο τηλεοπτικός σταθμός προβάλλει εμπορικές διαφημίσεις, όπως και όλοι οι άλλοι ιδιωτικοί τηλεοπτικοί σταθμοί, με ειδίκευση στο... τηλεμάρκετινγκ!
Απουσίες Ο σταχανοβίτης και ο «Γερμανός»

Η συνέπεια των βουλευτών του ΚΚΕ είναι παροιμιώδης. Για αυτό και «ξένισε» πολλούς η παντελής απουσία τους από την ακρόαση των επικεφαλής του ΟΤΕ κ. Π. Βουρλούμη και της Cosmote κ. Ε. Μαρτιγόπουλου όταν, τον Ιούλιο του 2006, κλήθηκαν να δώσουν εξηγήσεις στην Επιτροπή Οικονομικών της Βουλής για την εξαγορά της «Γερμανός». Ο βουλευτής μάλιστα του ΚΚΕ που μετείχε τότε στην Επιτροπή κ. Α. Τζέκης είχε τη φήμη του «σταχανοβίτη» και μόνο για λόγους «υπέρτατης κομματικής ανάγκης» θα απουσίαζε από μια τέτοια συνεδρίαση. Πολύ περισσότερο που η απουσία εκπροσώπου του ΚΚΕ επισημάνθηκε από το Προεδρείο και σχολιάστηκε υπαινικτικά από βουλευτές του ΠαΣοΚ, οι οποίοι είχαν την πρωτοβουλία για την ακρόαση.

Ο λόγος του σχολιασμού δεν ήταν άλλος από τις υφέρπουσες από χρόνια φήμες σύμφωνα με τις οποίες ο κ. Π. Γερμανός, ιδιοκτήτης της φερώνυμης πετυχημένης επιχείρησης, «συνδεόταν με το ΚΚΕ». Τη σχετική φημολογία που κυκλοφορούσε στα «πολιτικά πηγαδάκια» προτού γιγαντωθεί η επιχείρηση, η οποία εν τέλει εξαγοράστηκε από την Cosmote, σε μια στιγμή μάλιστα που, όπως υποστηρίζουν επικριτές του deal, η «Γερμανός» είχε φθάσει στα όρια της επιχειρηματικής ακμής του, πυροδοτούσε το γεγονός ότι ο κ. Γερμανός υπήρξε, τουλάχιστον κατά το παρελθόν, μέλος του ΚΚΕ, όπως μαρτυρούν «παλαιοί σύντροφοί» του.

Τα ερωτήματα ωστόσο για τον βαθμό της σύνδεσης του επιχειρηματία με τον Περισσό ή ακόμη και το επίπεδο της κομματικής ιεραρχίας στο οποίο έφθασε ποτέ δεν απαντήθηκαν. Μόνο πρόσφατα η κυρία Παπαρήγα είπε ότι «μπορεί να πέρασε από την ΚΝΕ, όπως και χιλιάδες άλλοι».

Η δυσκολία του Περισσού να χειριστεί την υπόθεση «Γερμανός» φάνηκε αυτές τις ημέρες, καθώς τα επιτελικά του στελέχη χρειάστηκε να ψάξουν πολύ για να βρουν δήλωση κατά του deal. Και, όπως αποδείχθηκε, η πρώτη επικριτική δήλωση έγινε τον Δεκέμβριο του 2006, δηλαδή επτά μήνες μετά την επίσημη εξαγγελία της εξαγοράς που έγινε τον Μάιο και αφού είχε μεσολαβήσει το μεγάλο «σούσουρο» για την απουσία από την κοινοβουλευτική συνεδρίαση της 19ης Ιουλίου.
Βουλευτές ΚΚΕ «Δεν δεχόμαστε ελέγχους»

«Την κρατική επιχορήγηση που παίρνουμε τη δημοσιοποιούμε» δήλωσε αυτές τις ημέρες η ΓΓ του ΚΚΕ θέτοντας έτσι και το όριο του ελέγχου που μπορεί να δεχθεί ο Περισσός στο «πολιτικό χρήμα». Κάθε φορά που τα τελευταία χρόνια ετίθετο στη Βουλή ζήτημα περισσότερης διαφάνειας στα κομματικά ταμεία, το ΚΚΕ ήταν κατηγορηματικό: «Τέτοιους ελέγχους εμείς δεν δεχόμαστε» είναι η επωδός των βουλευτών του, οι οποίοι επικαλούνται τις διώξεις που είχαν υποστεί «σύντροφοί» τους κατά το παρελθόν.

Αλλο φυσικά που δεν ήθελαν και τα άλλα κόμματα, τα οποία χρησιμοποιούν όλα αυτά τα χρόνια την άρνηση του ΚΚΕ ως «βολικό άλλοθι» για να αλλάξει το υφιστάμενο καθεστώς με τους ισολογισμούς που δημοσιεύονται μόνο και μόνο για να καλυφθούν τα ποσά της κρατικής επιχορήγησης. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι, ενώ ως βουλευτής ο κ. Γ. Σούρλας υποβάλλει ερωτήσεις στην κυβέρνηση ζητώντας να «μπει η ΥΠΕΕ (πρώην ΣΔΟΕ) στα κόμματα», ως αντιπρόεδρος της Βουλής, αρμόδιος για τον έλεγχο των οικονομικών των κομμάτων, αποδέχεται και νομιμοποιεί τα στοιχεία που παραθέτουν στη διακομματική Επιτροπή, της οποίας προεδρεύει, οι λογιστές των κομμάτων.

Σε αντίθεση μάλιστα με την τωρινή στάση της ηγεσίας του ΣΥΝ που παρενέβη υπέρ του Περισσού στον καβγά με τον ΛΑΟΣ, το 2002, όταν ψηφίστηκαν οι ισχύουσες ρυθμίσεις για το «πολιτικό χρήμα», ο κ. Ν. Κωνσταντόπουλος είχε καταγγείλει μια χαριστική εξαίρεση που είχε κάνει ο τότε υφυπουργός Εσωτερικών κ. Λ. Παπαδήμας. Σύμφωνα με αυτήν, «εξαιρέθηκαν από την απαγόρευση χρηματοδότησης προς τα πολιτικά κόμματα και τους υποψήφιους βουλευτές οι επιχειρήσεις και κάθε είδους νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου οι μετοχές ή συμμετοχές των οποίων είναι υποχρεωτικώς ονομαστικές και ανήκουν αποδεδειγμένα στο σύνολό τους σε πολιτικό κόμμα ή για λογαριασμό του κόμματος στον επικεφαλής του ή σε άλλα φυσικά πρόσωπα εντεταλμένα προς τούτο από το αρμόδιο όργανο του κόμματος».

Ο κ. Κωνσταντόπουλος αντέδρασε λέγοντας ότι «φαλκιδεύεται η ρητή απαγόρευση για χρηματοδότηση από νομικά πρόσωπα δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου», προσθέτοντας: «Υποτίθεται ότι ψηφίζουμε για να αποκλείσουμε τη διείσδυση του πολιτικού χρήματος στη λειτουργία της δημοκρατίας και με τον ίδιο νόμο παρακινούμε τα κόμματα να κάνουν εμπορικές εταιρείες και να συναλλάσσονται με επιχειρηματίες της αγοράς».

Μίλησε μάλιστα για «γιγαντιαίες κομματικές επιχειρήσεις, όπως η Τυποεκδοτική, τις οποίες θα μπορούσε να έχει π.χ. και ο Συνασπισμός και να τις προσφέρει στην αγορά και να τις αγοράζουν μεγαλοσχήμονες εθνικοί προμηθευτές και να εξαιρείται η χρηματοδότηση», για να προκαλέσει την οξεία αντίδραση του εκπροσώπου του ΚΚΕ κ. Α. Σκυλλάκου, ο οποίος δήλωσε: «Να το πει ευθέως ο κ. Κωνσταντόπουλος ότι θέλει να κλείσει η Τυποεκδοτική γιατί βοηθάει το ΚΚΕ».

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=190110&ct=86&dt=20/07/2008
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty Η ντροπή του ΚΚΕ και οι λαθρομετανάστες

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 6:35 am

Tην προηγούμενη εβδομάδα, ελαφρώς χαριτολογώντας, είχα γράψει ότι το ΚΚΕ είναι σοβαρό και τίμιο κόμμα. Δυστυχώς το κόμμα έκανε ό,τι μπορούσε για να με διαψεύσει.

Αφορμή για την αλλαγή της γνώμης μου είναι η ανακοίνωση του γραφείου Τύπου του ΚΚΕ σχετικά με τη χθεσινή στυγνή δολοφονία του άτυχου αστυνομικού και πατέρα δύο ανηλίκων.
Ιδού λοιπόν πώς επέλεξε να σχολιάσει αυτό το αποτρόπαιο έγκλημα το ΚΚΕ: "Ο ελληνικός λαός πρέπει να προβληματιστεί για το ποιοι ωφελούνται από αυτές τις ενέργειες και ποιοι τις αξιοποιούν για να δικαιολογήσουν την εφαρμογή, των προαποφασισμένων στην Ε.Ε. και σε άλλα ιμπεριαλιστικά κέντρα, τρομοκρατικών νόμων και την ισχυροποίηση των κατασταλτικών μηχανισμών, που στρέφονται κατά των λαϊκών δικαιωμάτων και του εργατικού και λαϊκού κινήματος.

Η λαϊκή επαγρύπνηση και η κλιμάκωση της πάλης κατά της αντιλαϊκής πολιτικής και των πολύμορφων μηχανισμών που την υπηρετούν είναι η καλύτερη απάντηση σε κάθε είδους και μορφή προβοκάτσιας και αντιλαϊκών σχεδιασμών".

Ντροπή σας!

Το μόνο που καταφέρατε ήταν να δώσετε τον ορισμό της κοινωνικής αναλγησίας.

Δεν είμαι σίγουρος αν το έχετε καταλάβει, αλλά το υπ’ αριθμόν 1 πρόβλημα της χώρας είναι η... λαθρομετανάστευση! Κυρίως μετά τις ευρωεκλογές..

http://www.euro2day.gr/specials/opinions/132/articles/523412/Article.aspx
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΟΦΕΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΣ

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 6:47 am

[Ας μιλήσουμε επιτέλους!] Ποιοί είναι οι «ψεύτες» και οι «επικίνδυνοι»

Του Γιάννη Κολοβού
Απελπιστική μονομέρεια χαρακτήριζε το άρθρο των καθηγητριών κυριών Λυμπεράκη και Τριανταφυλλίδου για την μετανάστευση προς την Ελλάδα, το οποίο δημοσιεύθηκε προσφάτως στο «Βήμα» (Βήμα Ιδεών, Αύγουστος 2009).
Αναφερόμενες στον ετήσιο αριθμό συλληφθέντων για παράνομη είσοδο και παραμονή στην χώρα (146.337 κατά το 2008) μας παρέθεσαν κάποια επιχειρήματα και υποθέσεις που, κατά την άποψή τους, έδειχναν ότι ο πραγματικός αριθμός των παρανόμως εισερχομένων στην χώρα μας είναι μικρότερος. Απέφυγαν όμως να αναφέρουν άλλες εκτιμήσεις και υποθέσεις που θα αύξαναν (ενδεχομένως κατά πολύ) τον αριθμό αυτό, όπως για παράδειγμα το ότι υπάρχει ένας άγνωστος αριθμός παρανόμων μεταναστών που εισέρχεται στην χώρα χωρίς να συλληφθεί ούτε στα σύνορα ούτε στην ενδοχώρα και επομένως δεν καταμετράται.
Ενδεικτικό του γεγονότος ότι ο υπολογισμός του αριθμού των παρανόμων μεταναστών είναι δύσκολος και βασίζεται σε σημαντικό βαθμό σε υποθέσεις είναι το ότι το Ινστιτούτο Μεταναστευτικής Πολιτικής κάνει λόγο για 250.000 παράνομους μετανάστες στην χώρα μας ενώ ο αρμόδιος αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών κ. Χρήστος Μαρκογιαννάκης θεωρεί ότι αυτοί μπορεί να φθάνουν και τις 700.000. Επίσης, οι κυρίες Λυμπεράκη και Τριανταφυλλίδου στάθηκαν μόνο στον αριθμό των συλληφθέντων κατά το 2008 και δεν είδαν την σωρευτική διόγκωση του προβλήματος καθώς στους συλληφθέντες του 2008 θα πρέπει να προστεθούν και οι 112.364 συλληφθέντες του 2007, οι 95.239 συλληφθέντες του 2006, οι συλληφθέντες της φετινής χρονιάς και ούτω καθ' εξής.
Κατόπιν, οι κυρίες Λυμπεράκη και Τριανταφυλλίδου εξαπέλυσαν έναν καταιγισμό εν πολλοίς εικαζόμενων θετικών οικονομικών συνεπειών για την χώρα μας λόγω της μετανάστευσης. Όμως και αυτή η αναφορά ήταν μονόπλευρη, γενικόλογη και χωρίς να στοιχειοθετείται – έγινε μόνο μία αναφορά σε (μη-κατονομαζόμενες) «εκτιμήσεις του ΔΝΤ». Και πάλι οι κυρίες Λυμπεράκη και Τριανταφυλλίδου απέφυγαν να αναφερθούν στις αρνητικές οικονομικές επιπτώσεις του φαινομένου όπως η μείωση των μισθών σε κλάδους όπου εισήλθαν μετανάστες, η αναδιανομή του εισοδήματος σε βάρος των ασθενέστερων εισοδηματικά στρωμάτων και η μείωση του κατά κεφαλήν ΑΕγχΠ. Απέφυγαν επίσης να αναφερθούν και στο τεράστιο κόστος που έχει επωμισθεί η χώρα μας εξ' αιτίας της μετανάστευσης (ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, νοσηλεία, κόστος εκπαίδευσης των παιδιών των μεταναστών, κόστος αστυνόμευσης, κόστος φύλαξης, διοικητικά κόστη κλπ).
Πάντως, με το σκεπτικό των κυριών Λυμπεράκη και Τριανταφυλλίδου η Ελλάδα, έχοντας μία πανθομολογουμένως ανύπαρκτη μεταναστευτική πολιτική, πέτυχε τέτοια μεγιστοποίηση του οφέλους την οποία δεν είχαν άλλες χώρες με πιο συγκροτημένη μεταναστευτική πολιτική και πιο αποτελεσματικό κρατικό μηχανισμό (όπως οι ΗΠΑ και η Βρετανία). Ο καθηγητής του Πανεπιστημίου του Harvard George J. Borjas, ειδικός σε θέματα Οικονομικής της Μετανάστευσης, αναφερόμενος στις ΗΠΑ, επισημαίνει ότι «το αποτέλεσμα του ισολογισμού [της μετανάστευσης] δεν είναι ούτε συντριπτικά θετικό ούτε συντριπτικά αρνητικό – και ένας εχέφρων άνθρωπος θα συμπέραινε πιθανότατα ότι βρίσκεται πολύ κοντά στο μηδέν» (Borjas George "Heaven's Door: Immigration policy and the American economy", Princeton University Press, Princeton, New Jersey 1999, σελ. 126). Στην Βρετανία πρόσφατη σχετική έκθεση της Διακομματικής Επιτροπής Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής των Λόρδων υπογραμμίζει ότι «Το γενικό μας συμπέρασμα είναι ότι τα οικονομικά οφέλη της θετικής καθαρής μετανάστευσης είναι μικρά ή ασήμαντα» (House of Lords Select Committee on Economic Affairs, 1st Report of Session 2007-08 "The Economic Impact of Immigration, Volume I: Report", 1 April 2008, London: The Stationery Office, σελ. 52). Όταν, λοιπόν, σε χώρες όπως οι ΗΠΑ και η Βρετανία γίνεται λόγος για πενιχρά ή αμελητέα οικονομικά οφέλη από την μετανάστευση, θα πρέπει να μας προβληματίσει η αντίστοιχη ανερμάτιστη θριαμβολογία των συγγραφέων του άρθρου.
Εκεί όμως που οι κυρίες Λυμπεράκη και Τριανταφυλλίδου πραγματικά ξεπέρασαν τον ίδιο τους τον εαυτό ήταν στο σημείο όπου τόνισαν ότι «όποιος ισχυρίζεται ότι γνωρίζει [πόσους μετανάστες αντέχουν η οικονομία και η κοινωνία μας] λέει ψέματα και είναι επικίνδυνος»! Με το σκεπτικό τους αυτό έβγαλαν ως «ψεύτες» και «επικίνδυνους» ολόκληρο το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο το οποίο τον Οκτώβριο του 2008 επικύρωσε το Ευρωπαϊκό Σύμφωνο για την Μετανάστευση και το Άσυλο όπου ξεκάθαρα αναφέρεται ότι η μεταναστευτική πολιτική θα πρέπει να λαμβάνει υπ' όψιν της «την χωρητικότητα υποδοχής της Ευρώπης από πλευράς της αγοράς εργασίας της, της κατοικίας, και των υπηρεσιών υγείας, εκπαίδευσης και κοινωνικών υπηρεσιών» (σελ. 3). Μάλιστα, το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο υπογραμμίζει ότι η νόμιμη μετανάστευση θα πρέπει «να λαμβάνει υπ' όψιν της τις προτεραιότητες, τις ανάγκες και τις χωρητικότητες υποδοχής που καθορίζονται από κάθε Κράτος-Μέλος» (σελ. 4). Άρα, κατά τις κυρίες Λυμπεράκη και Τριανταφυλλίδου, το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο προτείνει να «μετρηθεί» κάτι που κατ' εκείνες δεν μετριέται! Όμως, υπάρχουν χώρες που εδώ και πολλά χρόνια προβαίνουν σε εκτιμήσεις των αναγκών της οικονομίας τους σε εργατικό δυναμικό (πόσοι, σε ποιους κλάδους, για πόσο χρονικό διάστημα). Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Βρετανία, όπου αυτόν τον ρόλο έχει η Migration Advisory Committee υπό τον καθηγητή του London School of Economics David Metcalf. Προφανώς, με το σκεπτικό των κυριών Λυμπεράκη και Τριανταφυλλίδου, είναι και εκείνος ένας ψεύτης και επικίνδυνος, όπως και όλη η Επιτροπή την οποία διευθύνει! Αναφορικά με την «χωρητικότητα» της κοινωνίας, αυτή καταδεικνύεται από την πορεία των δεικτών ενσωμάτωσης (οικονομικής, κοινωνικής, πολιτισμικής, εκπαιδευτικής, πολιτικής κλπ) των νομίμων μεταναστών καθώς και από την εξέλιξη των στάσεων του φιλοξενούντος πληθυσμού απέναντί τους. Επειδή η επίτευξη της κοινωνικής ενσωμάτωσης είναι αρκετά δύσκολη και γίνεται σε βάθος χρόνου, απαιτείται η εγκατάσταση μεταναστών να είναι ελεγχόμενη και σε σχετικά μικρούς αριθμούς.
Πάντως, η ελληνική κοινή γνώμη δεν συμμερίζεται την ελαφρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν το θέμα οι κυρίες καθηγήτριες. Πρόσφατη δημοσκόπηση έδειξε ότι το 93% των Ελλήνων θεωρεί ότι η χώρα έχει φθάσει στα όριά της αναφορικά με την εισροή μεταναστών ενώ το 72% επιθυμεί μία αυστηρότερη μεταναστευτική πολιτική (Καθημερινή, 5/7/2009).
ΥΓ: Το άρθρο βασίζεται στην επιστολή-απάντηση την οποία απέστειλε ο γράφων στο «Βήμα Ιδεών» κατά τα μέσα Αυγούστου και η οποία δεν έχει ακόμα δημοσιευθεί.

* Ο Γιάννης Κολοβός είναι επικοινωνιολόγος. Το τελευταίο του βιβλίο με τίτλο «Το τέλος μίας ουτοπίας: η κατάρρευση των πολυπολιτισμικών κοινωνιών στην Δυτική Ευρώπη» κυκλοφόρησε το 2008 από τις Εκδόσεις Πελασγός.

http://greekmacedonians.blogspot.com/2009/11/blog-post_4933.html
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΦΤΑΝΕΙ?

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 6:56 am

Πρόσφατη δημοσκόπηση έδειξε ότι το 93% των Ελλήνων θεωρεί ότι η χώρα έχει φθάσει στα όριά της αναφορικά με την εισροή μεταναστών ενώ το 72% επιθυμεί μία αυστηρότερη μεταναστευτική πολιτική (Καθημερινή, 5/7/2009).
ΤΟ 93% ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ 7% ΕΙΣΤΕ ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΧΕΤΕ ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty Είναι ο αντικομμουνισμός αμάρτημα;;;..ας είμαι αμαρτωλός

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 7:25 am

Παρακολουθώ με δέος τους τελευταίους μήνες τον θυελλώδη, δογματικό, σχεδόν ολοκληρωτικό τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει το ΚΚΕ τους κομματικούς του αντιπάλους. Ή και όσους απλώς διατυπώνουν απόψεις που δεν περιλαμβάνονται στις δικές του αλήθειες. Θυμάμαι ότι στα περίφημα γεγονότα του Δεκεμβρίου, για παράδειγμα, άδραξε την ευκαιρία που του προσέφερε η αμηχανία του Συνασπισμού και περίπου του «κάρφωσε» στις αρχές ως υποθάλποντα, αν όχι υποκινούντα, την τυφλή βία.
Είναι γνωστός, επίσης, ο τρόπος με τον οποίο αντιμετώπισε τον εκκεντρικό Θ. Πάγκαλο, όταν τόλμησε να εκφράσει την άποψη ότι εάν είχε επικρατήσει στην Ελλάδα το ΚΚΕ, τότε θα είχε εξοντώσει όλους του τους αντιπάλους, ξεκινώντας από τους δικούς του αντιφρονούντες. Ο τέως υπουργός καταγγέλθηκε για εντεταλμένο αντικομμουνισμό, ενώ δεν διευκρινίστηκε αν ο κομμουνιστικός παράδεισος που ονειρεύεται το ΚΚΕ περιλαμβάνει αντιπολίτευση.
Είναι λιγότερο γνωστός ο τρόπος που αντέδρασε το ΚΚΕ, όταν μια εκπαιδευτικός σε γυμνάσιο της Ηλιούπολης μοίρασε, στο μάθημα της Ιστορίας, φυλλάδιο στο οποίο γινόταν παραλληλισμός του σταλινισμού με τον ναζισμό και τον φασισμό. Ποιος είδε το ΚΚΕ και δεν το φοβήθηκε... Οπως αποκάλυπτε το «Βήμα» της περασμένης Κυριακής, ο Περισσός κατήγγειλε «εμετικό, χυδαίο αντικομμουνισμό» και μας κάλεσε σε επαγρύπνηση, καθώς «όταν το αντικομμουνιστικό δηλητήριο χύνεται από εκπαιδευτικούς, τότε όχι μόνο οι κομμουνιστές, αλλά ολόκληρη η κοινωνία χρειάζεται να ξεσηκωθεί». Τρομάζω, λοιπόν, γιατί υπάρχει κόμμα του ελληνικού Κοινοβουλίου, κόμμα που συναπαρτίζει αυτή την κολοβή έστω δημοκρατία μας, το οποίο θεωρεί ύβριν να μην είναι κάποιος κομμουνιστής και αμαρτία να είναι αντικομμουνιστής. Δηλαδή, να μη θέλει τον κομμουνισμό, λες και είναι υποχρεωτικό. Με τον παρανοϊκό ζήλο που συναντά κανείς στους φανατικά θρησκευόμενους, το ΚΚΕ κατακεραυνώνει όλους όσοι αντιμιλούν, στο όνομα του κομμουνισμού. Οι αρχιερείς του Περισσού, μέτοχοι της μεγάλης ανθρωποσωτηρίου αλήθειας, εξακολουθούν να πιστεύουν ότι θα μας σώσουν. Ακόμη και με το ζόρι. Περίπου με τον τρόπο του Στάλιν, όπως συνομολόγησαν στο τελευταίο τους συνέδριο.
Χίλιες φορές αμαρτωλός...
Απο την Καθημερινή
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Mhows eimaste ligo fasistes?? - Σελίδα 2 Empty ΝΑ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ Κ.Κ.Ε ΚΑΙ ΤΗΣ Ν.Δ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΑΝ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΕΦΡΑΙΜ

Δημοσίευση  f7 Τρι Νοε 24, 2009 7:30 am

http://www.ant1online.gr/Politics/Parliament/Pages/200811/d9a95d95-8d25-42c3-9436-2e8ecf657fec.aspx

Δεκτά έκανε η εξεταστική επιτροπή της Βουλής που ερευνά την υπόθεση της Μονής Βατοπαιδίου, μετά από ψηφοφορία, τα υπομνήματα του ηγουμένου Εφραίμ και του μοναχού Αρσένιου.

Ωστόσο, από την εξεταστική επιτροπή εξεδόθη ομόφωνη δήλωση αποδοκιμασίας της στάσης των δύο μοναχών.

Η εξεταστική επιτροπή χαρακτηρίζει απαράδεκτη τη συμπεριφορά του Ηγουμένου Εφραίμ και του μοναχού Αρσένιου, οι οποίοι - όπως σημειώνεται - μη σεβόμενοι το θεσμό της Βουλής, το έργο της εξεταστικής και την αξίωση του ελληνικού λαού να αποκαλυφθεί η αλήθεια, αντί να έρθουν να καταθέσουν, έφεραν ένα ψυχρό έγγραφο, στο οποίο είναι καταχωρημένες οι απόψεις τους, μη δεχόμενοι ούτε καν διευκρινιστικές ερωτήσεις. Σε χωριστή τους δήλωση, όμως οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ, χαρακτηρίζουν αντιφατική τη στάση της ΝΔ και του ΚΚΕ, που ψήφισαν υπέρ της παραλαβής των υπομνημάτων.

Στο υπόμνημά του, ο Ηγούμενος Εφραίμ παραδέχεται ότι πήγε σε αρμόδιους υπουργούς μαζί με τον Αρσένιο για να τους εκθέσουν τις απόψεις της Ιερά Μονής. Παράλληλα, κάνει λόγο για επίθεση που γίνεται στο πρόσωπό τους με χυδαιότατους και βαρύτατους χαρακτηρισμούς ενώ μιλά και για συγχρονισμένες και ενορχηστρωμένες επιθέσεις που επιχειρούν να εκτοπίσουν την ψύχραιμη διερεύνηση της υπόθεσης

Στο 30 σελίδων υπόμνημα του μοναχού Αρσένιου, αναφέρεται πως από το ελληνικό δημόσιο έγινε η επιλογή της λίμνης Βιστωνίδας για ανταλλαγή ακινήτων, ενώ τονίζει ακόμη πως η Μονή είχε αναθέσει σε δύο μελετητικές εταιρίες την εκπόνηση μελετών για την αξιοποίηση της λίμνης και της πέριξ αυτής περιοχής.

Της αποδοχής των υπομνημάτων προηγήθηκε σύγχυση, μεταξύ των βουλευτών για το εάν έπρεπε να πάρουν τα υπομνήματα των δύο μοναχών, καθώς μπορεί να δημιουργήσει προηγούμενο, για τα πολιτικά πρόσωπα που θα ακολουθήσουν στην εξεταστική επιτροπή. Μετά την αποδοχή τους, ωστόσο, ο μοναχός Αρσένιος σχολίασε προκλητικά πως «μας παίδεψαν λίγο, αλλά τελικά το δέχτηκαν».

Ο Εφραίμ και ο μοναχός Αρσένιος προσήλθαν το πρωί στη Βουλή συνοδευόμενοι από πληθώρα δικηγορών, και μάλιστα ο Ηγούμενος Εφραίμ ήταν ιδιαίτερα επιθετικός, ειδικά με τους δημοσιογράφους, στους οποίους αρνήθηκε να απαντήσει, λέγοντας πως «είστε αλειτούργητοι, αλιβάνιστοι και εγωιστές».

Μάλιστα, από τα πυρά του Ηγούμενου δεν ξέφυγε ούτε το μέλος της εξεταστικής επιτροπής, και βουλευτής της ΝΔ, Μανούσος Βολουδάκης, που όταν συστήθηκε στον Ηγούμενο, πήρε την απάντηση «τί στο καλό εξεταστική είναι αυτή, όταν εσείς και τα κανάλια με έχετε κατηγορούμενο, και εγώ δεν έχω δώσει εξηγήσεις και απαντήσεις».

Εν τω μεταξύ, με δήλωση του την Δευτέρα, στην εφημερίδα «το Έθνος» ο πρώην υπουργός Απασχόλησης, Σάββας Τσιτουρίδης, τονίζει ότι στο διάστημα της θητείας του ήταν ανοιχτό το θέμα της μετεγκατάστασης του υπουργείου στο Ολυμπιακό Ακίνητο των Θρακομακεδόνων και δεν γνωρίζει τι άλλαξε όταν έφυγε από το υπουργείο.

Επίσης, ο κ. Τσιτουρίδης αναφέρει ότι του έκανε εντύπωση πως μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα, από την παραχώρηση του ακίνητου στη Μονή, το κτίριο πέρασε σε χέρια ιδιωτικών εταιριών της Κύπρου, ενώ στον ίδιο του εζητείτο το ακίνητο από εκπροσώπους της Μονής προκειμένου να γίνει Μουσείο Αθωνικής Πολιτείας.


ΠΟΛΙΤΙΚΗ - Τελευταίες Ειδήσεις
f7
f7

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2009
Ηλικία : 45
Τόπος : ΑΡΤΑ

http://neosartas.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης